Е Д И Н   С В О Б О Д Е Н   Ф О Р У М
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Македония, земльо...........чия?

+8
nikiforov
(pheras)
chocho
Таки
Логик
Boabab
blag009
сноб
12 posters

Страница 4 от 4 Previous  1, 2, 3, 4

Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Необосновани претенции

Писане  Логик Сря 15 Апр 2009, 12:50

Така ако се разсъждава, България трябва да възрази срещу "Северна Македония" поради указаните по-горе съображения. Ако се придържаме към име, отразяващо посоките на света, тогава трябва да наречем общата ни съседка "Република Северозападна Македония". Аз имах през вид исторически затвърдилата се подялба: Пиринска, Егейска и Вардарска Македония. Съвсем не е необходимо реката да минава по цялото си протежение - от извора до устието - през държавата. Факт е, че на тази река се намира столицата и това прави тази част на реката по-важна от останалите. Защо да не вземем поука от нашите африкански братя? Нима Нигер и Нигерия се карат за правото да носят името на великата река, която освен това извира в Гвинея, минава през Мали и протича по границата на Бенин?
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Не търси политическа логика и разум при алитротизма..

Писане  Таки Сря 15 Апр 2009, 13:05

Така ако се разсъждава, България трябва да възрази срещу "Северна Македония" поради указаните по-горе съображения. Ако се придържаме към име, отразяващо посоките на света, тогава трябва да наречем общата ни съседка "Република Северозападна Македония". Аз имах през вид исторически затвърдилата се подялба: Пиринска, Егейска и Вардарска Македония. Съвсем не е необходимо реката да минава по цялото си протежение - от извора до устието - през държавата. Факт е, че на тази река се намира столицата и това прави тази част на реката по-важна от останалите. Защо да не вземем поука от нашите африкански братя? Нима Нигер и Нигерия се карат за правото да носят името на великата река, която освен това извира в Мали и протича по границата на Бенин?
България би имала право да възрази срещу "Северна Македония" , ако възразяваше и срещу "Македония" , подобно на Гърция.

Що се касае до алитротиците, при тях не бива да се търси "политическа логика" , подобна на изложената. Ако западна Беласица е част на "Вардарска Македония" , те спокойно могат да нарекат и Солун "част на Вардарска Македония" , прилагайки формулата 60 км на юг. Подобно, ако Охрид и Преспа са части на "Вардарска Македония" , формулата ще направи цялата западна гръцка Македония част на Вардарската.

От африканските братя нека се поучават елитите на Скопие. Не виждам защо се прилага първо лице мн. число ...
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty В Червената къща - София

Писане  gigatev Сря 15 Апр 2009, 14:38

23 април (четвъртък) 2009, 19.00 ч. Червена зала
Каква ни е Македония?
дебат
Публикуваното неотдавна изследване „Македония на кръстопът” на Петър-Емил Митев, Антонина Желязкова и Горан Стойковски (ИК „Изток-Запад‛), предизвика оживен дебат в публичното пространство и постави с нова острота въпроса „Как да говорим за Македония днес?” В този дебат тъсим отговор на този въпрос и се опитваме да разберем защо и днес е толкова трудно спокойно и академично да се говори за Македония. С участието на експерти, политически и медийни анализатори на Балканите и експерти в областта на историята и антропологията от република България и република Македония.
С подкрепата на Фондация „Америка за България

gigatev

Брой мнения : 298
Registration date : 26.01.2009

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Назад към прабългарските корени

Писане  Логик Сря 15 Апр 2009, 16:26

Разбирам, че спорът ни с Таки става абсолютно безпочвен след фундаменталните открития на Апостола на Свободата. Радвам се, че Таки се е приобщил към неговите идеи, както личи от рубриката за космология. За какво спорим наистина, щом целият свят има прабългарски корени? Нима вместо да преоткриваме своя род и язик ние отново се борим за титлата "неразумни и юроди"? Мен поне няма да ме откриете сред тях! Аз съм по-склонен да търся прабългарските спори в космическия прах, който е одухотворил Земята преди милиарди години.
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Re: Македония, земльо...........чия?

Писане  Realistka Сря 15 Апр 2009, 16:54

Логик написа: Аз съм по-склонен да търся прабългарските спори в космическия прах, който е одухотворил Земята преди милиарди години.

Как може да говориш такива неща?! Evil or Very Mad
Това е мое откритие! Аз съм го открила, но все още не съм го публикувала!

Бях го споделяла само с 20-30 най-близки приятели (неинтернет-приятели)...твърде възможно е оттам да е изтекла тази информация и ти си присвояваш това...

Хайде да се извиниш сега, за да ти простя!

П.П. А за китайската стена дето ние сме провокирали създаването й казали се?! jocolor rendeer farao


Последната промяна е направена от Realistka на Сря 15 Апр 2009, 17:03; мнението е било променяно общо 1 път
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty " Аз съм го открила, но все още не съм го публикувала! "

Писане  Таки Сря 15 Апр 2009, 17:02

Тук и сега е мястото/времето!

И аз мисля да публикувам, най-после, вълнуващата история на Желю Кюрето, по-късно станал известен като "Жольо-Кюри" . Освен ако ти отстъпя мястото, като на радиохимик .. Very Happy
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Re: Македония, земльо...........чия?

Писане  Realistka Сря 15 Апр 2009, 17:06

Таки написа:Тук и сега е мястото/времето!

И аз мисля да публикувам, най-после, вълнуващата история на Желю Кюрето, по-късно станал известен като "Жольо-Кюри" . Освен ако ти отстъпя мястото, като на радиохимик .. Very Happy

Тя, ако не беше тъща му - щяха да видат те и полоний и радий...ама хайде да не се заяждам... Very Happy Very Happy
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty " ама хайде да не се заяждам... "

Писане  Таки Сря 15 Апр 2009, 17:11

Никакво заяждане, а само стриктно научен подход !

Аз мисля през това лято да отида в Панагюрище, та да открия корените на своето малко име. За презимето нямам проблем - очевидно съм потомък на Минойски прабългари.
За какво спорим наистина, щом целият свят има прабългарски корени?
Няма да спорим, но ти не бягай от своите рязко нарастнали задължения! Както например да ми изясниш кой е този прабългарин, на когото главата показва първата ви лейди на колежката си от Катър в археологическия музей.

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Katar
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Re: Македония, земльо...........чия?

Писане  Apostola na Svobodata Пон 27 Апр 2009, 08:56

Логик написа:
Таки написа:"Северна Македония" е най-разумното съставно име.
Не ми е много ясно какво й е "северното" на сегашната ФИРОМ, след като една трета от "Северна Македония" се намира в България. Като гледам картата, тя е по-скоро "западна". Според мен чудесно можеше да се казва Вардарска Македония. Но щом са се спрели на нещо, то е далеч по-добро, отколкото нищото. Ха, дано мине!
Убеден съм, че както е тръгнал Логик може да изнамери с математически средства измоделиран математически израз на Република Македония.
Тъй като корените ми са 100 % от Македония, както и на някои тук от форума ми се струва за да има спокойствие на БалКанИТЕ едно име като Централно Балканска Република /ЦБР/ или с добавка /Централно-Балканска Република - Македония/ би успокоило страстите, Както в Македония, така и в некоректните претенции на Гърции за името. Защото по времето на Филип Македонски и на Александър Македонски, тракийските българи-ЕДОНИ/мак + едони/ са били наричани варвари, както и варварският неразбираем за елините език на който са говорили. / Справка автори като проф. д-р Ганчо Ценов, Кръстьо Мутафчиев и още стотина души автори днес в България. нима всички те грешат в оценкигте си?/.
Apostola na Svobodata
Apostola na Svobodata

Брой мнения : 436
Registration date : 24.04.2009

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Re: Македония, земльо...........чия?

Писане  Apostola na Svobodata Пон 27 Апр 2009, 09:15

Логик написа:Разбирам, че спорът ни с Таки става абсолютно безпочвен след фундаменталните открития на Апостола на Свободата. Радвам се, че Таки се е приобщил към неговите идеи, както личи от рубриката за космология. За какво спорим наистина, щом целият свят има прабългарски корени? Нима вместо да преоткриваме своя род и язик ние отново се борим за титлата "неразумни и юроди"? Мен поне няма да ме откриете сред тях! Аз съм по-склонен да търся прабългарските спори в космическия прах, който е одухотворил Земята преди милиарди години.
Логик, разбирам притеснението да не се дефинирате с прабългарските корени. Примери в това отношение колкото щете има в българската история. Ще спомена само някои от тях:
Иванчо Хаджипенчович по време на процеса на Васил Левски в 1872/3 г.;
Киряк Стефчов-героя от Под Игото на патриарха на литературата на България Иван Вазов;
предателя от събранието в Оборище от 1876 г., съобщил на турските власти подготвеното от родолюбиви българи "Априлско Въстание". Но аз на предатели имената не цитирам, за да не се помнят.
Иначе отговор на правилно забалязаните "фундаменталните открития на Апостола на Свободата " ... ще намериш в много книги, които държавната власт в България позволи след 1989 г. да се издават и да се ... четат. За начало бих те посъветвал да прочетеш двете публикувани книги на Васил Томов:
- през 2003 г. "Тангра Знак на Българите" - Цена 6,30 лв,
- през 2005 г. "По следите на Знак Тангра"-"Българският произход на руската и на турската държавност" - Цена 3,90 лв.
Не са скъпи!
Малко по скъпи, поради изчерпването им са книгите на дипломата Кръстьо Мутафчиев, за съжаление вече е покоен и не може да направи бележки под черта:
- Част Първа: HOMO SAPIENS - За произхода на HOMO SAPIENS - Историческа Справка, 1992 г. Цена тогава 13,91 лв,
- Част Втора: HOMO SAPIENS - За произхода на HOMO SAPIENS - История на Прабългарите, 1993 г. Цена тогава - 25 лв,
- Част Трета: HOMO SAPIENS - - , 1997 г.
След това можем да коментираме ред по ред!
Apostola na Svobodata
Apostola na Svobodata

Брой мнения : 436
Registration date : 24.04.2009

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Re: Македония, земльо...........чия?

Писане  HEXE Пон 14 Дек 2009, 20:10

По известни македонци:
МакДоналдс
Макинтош
МакКартър
МакДоналд - Дъглас
Макиавели
Марко Тотев
Макнамара
...... Laughing pirat
HEXE
HEXE

Female
Брой мнения : 631
Age : 62
Registration date : 06.11.2007

https://rigas.bulgarianforum.net/profile.forum

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Етническа и национална принадлежност

Писане  Логик Пон 14 Дек 2009, 20:43

HEXE написа:По известни македонци:
...
Марко Тотев
Извинявай, HEXE, но тук нещо бъркаш! А пропускът на Мако Даков е наистина непростим!
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Re: Македония, земльо...........чия?

Писане  HEXE Пон 14 Дек 2009, 21:28

Имах предвид това:

Македония ще бъде Северна, езикът - македонски
Вашингтон препоръчва името "Република Северна Македония" като решение на спора за името между Скопие и Атина, а използването на термина "македонски" за установяване на идентичността и езика.

Това пише в. "Елефтеротипия" в текста под заглавие "Американците подготвят капан за името на БЮРМ " (Бивша югославска република Македония (БЮРМ или FYROM от английски).

Време е да се сложи край на спора за името и да се разбере значението, което биха имали неговото решаване и присъединяването на Македония към евроатлантическите структури, заявиха високопоставени американски дипломати.

Американският план предвижда новото име "Република Северна Македония" да мине в Съвета за сигурност на ООН, който би дал и препоръка да се използва от всички държави-членки на Световната организация в двустранните отношения с Македония.

За идентичността и езика е предвидено "тихо решение", т.е. тяхното определяне като македонски да се впише в регистъра на ООН, без необходимо предварително одобрение от Гърция.

Атина фактически не може да спре това, пише още вестникът.
HEXE
HEXE

Female
Брой мнения : 631
Age : 62
Registration date : 06.11.2007

https://rigas.bulgarianforum.net/profile.forum

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Видните македонци

Писане  Логик Пон 14 Дек 2009, 21:52

Аз разбирам проблема, но в изредената от теб редица няма как да попадне "Марко". Затова го замених с Мако.
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Re: Македония, земльо...........чия?

Писане  Таки Вто 15 Дек 2009, 12:08

Там са създадени първите макети.
Това е родината на маковете и макароните.
А също и на античния танц макарена.
Макаренко е с македонско потекло.
Както и Иларион Макариополски.
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Re: Македония, земльо...........чия?

Писане  Таки Вто 15 Дек 2009, 12:44

А иначе, драга или драги HEXE, нещата трябва да се разглеждат под призмата на аналогии, макар и фиктивни. Ето една такава.

Днес в Гърция съществува област "Тракия", там, където й е мястото. В България има също район "Тракия". И в Турция има такъв. Сега започва фикцията:

В резултат на някакви процеси, от Гърция се отделя областта "Тракия" и се самообявява за независима държава, Мюсюлманска Република Тракия, с официален език - "тракийския" (помашкия диалект на българския) , а в знамето й фигурира образ от Тракийското съкровище. Държавата се обявява за наследник на древните траки, а нейните ученици и студенти четат учебници, в които фигурират карти на "голяма Тракия", част от която е била окупирана от България, а нейното население - насилствено българизирано и християнизирано. Българите се наричат "татари", Пловдив е "старата столица на Тракия", на която в бъдеще мястото е в МРТ, античният му театър е тракийски, както и Бачковският манастир, и т.н. и т.н. и т.н. ...

Пита се: ще се съгласи ли Република България да признае подобна държава с името "Тракия" ? Или ще настоява за варианта "Южна Тракия" ? ?
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Пустата Македония!

Писане  Логик Вто 15 Дек 2009, 15:32

Най-лоша роля в подобни спорове играе великодържавното честолюбие. Ако се водеха от него, Австрия нямаше да търпи да бъде наричана "Източен Райх" ("източен" на кое, по дяволите?!), а заради областта Бретан Франция щеше да блокира приемането на Британската империя в Европейския съюз, докато тя не си смени името на Западна Британия. Тук, на Балканите обаче царуват други порядки. Гърция се дразни от дублирането на имената. Македония пък си гради новата държава върху краденото минало от съседни държави. България се дразни от македонския език, не признава и македонската нация, въпреки че признава "народа и конституционния език на Република Македония". Но не я е срам да нарича цяла област от Република Сърбия "Западни покрайнини". Гърция на свой ред бабува на "помашкия" език в България и признава съществуването на "мюсюлманско малцинство" на своя територия, но в никой случай турско или българско. Там етнически малцинства изобщо няма - всички са гърци. В България също няма малцинства, но поне има "лица, принадлежащи на малцинства". Обърнете внимание на витиеватата формулировка! Лично аз не се дразня от подобни комизми и не ги смятам за посегателство върху националния ми интегритет. Вероятно защото нямам комплекс за малоценност.
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

Македония, земльо...........чия? - Page 4 Empty Re: Македония, земльо...........чия?

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 4 от 4 Previous  1, 2, 3, 4

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите