Югославия: И по Тито - Тито

Go down

Югославия: И по Тито - Тито

Писане  (pheras) on Пон 26 Ное 2007, 02:26

Ситуацијата на Косово е опасна и за Македонија

Ситуацијата на Косово, каква што е сега, е опасна и за Македонија, оти нерешавањето на статусот намамува Албанци од границата кон Косово на непромислени дејства. Тоа го видовме и неодамна, истакна Дорис Пак, пратеник во Европскиот парламент во изјавата за Македонската програма на Дојче Веле.

- Сигурна сум дека решение на косовското прашање е многу важно за сите земји околу Косово и поради тоа многу се надевам дека тројката ќе дојде до некакво решение што ќе може да биде спроведено во почетокот на наредната година, од интерес за Србите на Косово, за Србите во Србија, но, пред се', од интерес за многу кревката ситуација во Македонија. Го посакувам тоа и знам дека понатамошно непромислено и бесцелно постапување како сегашново и во Македонија предизвикува тешкотии - вели Пак.

Според неа, за целиот регион планот на Марти Ахтисари би бил најдобро решение за косовското прашање, како што вели за конечно регионот да може да гледа напред и етничките конфликти да му ги препушти на минатото.


http://dnevnik.com.mk/?itemID=B86157476CF598489946DABDBDA58A19&arc=1

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 42
Registration date : 29.10.2007

Вижте профила на потребителя http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Re: Югославия: И по Тито - Тито

Писане  (pheras) on Пон 26 Ное 2007, 02:30

НА ДЕНОТ НА АЛБАНСКОТО ЗНАМЕ

Нема државни пари за „Скопје слави“

За Владата „Скопје слави“ е приватен жур, а чаирскиот градоначалник ја обвини ДПА за укинатото покровителство

[Лани Министерството за култура издвоило околу 600.000 денари за „Скопје слави“]

Денот на албанското знаме - 28 Ноември и годинава ќе се обележи со манифестацијата „Скопје слави“ , но без државни пари. Координатовното тело „Обединети околу знамето“ в среда ќе организира мирен собир пред споменикот на Скендер-бег во Скопје. По одлуката на Уставниот суд кој укина неколку одредби од Законот за употребата на знамињата, здружението најави дека ќе подготви нов закон или измени на сегашниот.

Во Владата велат дека годинава никој не побарал Министерството за култура да биде покровител на манифестацијата.

- „Скопје слави“ е приватен жур. Тие имале доволно време да аплицираат во Градот Скопје, Министерството за култура и во Владата, но тоа не го сторија. Министерството за култура годинава првпат институционално го одбележа 22 Ноември како државен празник на припадниците на албанската заедница и вторпат организира Денови на албанската култура во Македонија - изјави владиниот портпарол Ивица Боцевски.

Тој тврди дека ресорното министерство лани дало пари, но за друга намена.

Градоначалникот на Чаир Изет Меџити ги обвини ДПА и министерот за култура Арфикмет Џемаили без образложение се повлекле од манифестацијата иако лани ресорното министерство издвоило околу 600.000 денари за „Скопје слави“. Според него, одлуката на Уставниот суд ги мобилизирала албанските партии и организации и придонела манифестација „Скопје слави“ годинава да биде помасовна.

- На 28 ноември ги повикуваме сите граѓани масовно да ни се придружат и на прославата на празникот на албанскиот народ да постават знамиња на своите куќи, станови, дуќани, автомобили. Оние што немаат знаме слободно може да се обратат во „Разбуди се“ каде што ќе се снабдат со знаме. Подготвиме неколку илјади знамиња, кои ќе бидат поделени на тој ден - вели Теута Златку, портпаролка на Координативното тело.

Поранешниот градоначалник на Гостивар од редовите на ДПА, а сега професор на Штуловиот универзитет, Руфи Османи, на новинарско прашање кога ќе го надминат синдромот на заштита на албанското знаме, одговори:

- Албанците го штитат знамето од вулгарноста на државните органи на Македонија, особено Уставниот суд. Тој бранејќи го Уставот претендира да создаде поголем раздор како што правеше и порано. Одлуката е политичка и во спротивност со Уставот и рамковниот договор. Со неа употребата на албанското знаме се сведува на ниво на локална самоуправа и се порачува дека е еквивалентно со знамињата на Ромите, Србите, Турците, но не и за службена употреба со македонското знаме - оцени Османи.

Тој вели дека е крајно време Уставниот суд да престане со патернализам и да не дава повод за радикализација на состојбите во Македонија. Османи вели дека тоа е голем луксуз што не треба да и' се случи на Македонија.

По иницијатива на „Разбуди се“ е формирано координатовното тело „Обединети околу знамето“ во кое пристапиле ДУИ, ДНА, ДУА, ПДП, ДА, здруженијата на историчарите Албанци, на воените ветерани и на поранешните политички прогонувани и затворани лица.http://dnevnik.com.mk/?ItemID=1DD6D2963FE8A248A44118373FA7D41F

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 42
Registration date : 29.10.2007

Вижте профила на потребителя http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Re: Югославия: И по Тито - Тито

Писане  (pheras) on Пон 26 Ное 2007, 02:42

Рунда затворена за јавност
Данас у Бадену крај Беча почињу одлучујући тродневни преговори о будућем статусу Косова и Метохије


У бањи Баден крај Беча данас почиње финална тродневна рунда преговора Београда и Приштине о будућем статусу Косова и Метохије, уз посредовање „тројке” Контакт групе, која ће, по свим оценама, бити одлучујућа. Јер, реч је о последњој предвиђеној рунди до 10. децембра, када међународни посредници треба да поднесу извештај генералном секретару УН Бан Ки Муну. Преговарачки тимови Београда и Приштине састаће се, како преносе новинске агенције, у хотелу „Дворац Вајкерсдорф” у 15 часова. Тим Београда предводе председник и премијер Србије Борис Тадић и Војислав Коштуница, а Приштине председник и премијер Косова Фатмир Сејдиу и Агим Чеку. Трећу екипу представљају представници дипломатске „тројке” ЕУ, САД и Русије, Волфганг Ишингер, Френк Визнер и Александар Боцан-Харченко, који овом рундом завршавају своје посредовање у фази преговора дугој четири месеца.

На дневном реду разговора биће, како преноси Танјуг, преглед досадашњег тока преговора, затим, могући додатни предлози, онда, коначна презентација обе стране, па закључци „тројке” и, на крају, представљање основа извештаја о преговорима учесницима ових разговора.

Данас ће најпре бити одржан заједнички састанак посредника са обе делегације, а потом и одвојени састанци с делегацијама Београда и Приштине.

Посредничка „тројка” планира, иначе, да преговарачке делегације не напуштају „Вајкерсдорф” до краја разговора и апелује на делегације да се уздрже од изјава медијима до краја ове рунде. На основу тога, може се закључити да ће разговори бити затворени за јавност, све до среде, за када је предвиђена и конференција за новинаре.

Ни уочи данашњег сусрета у Бадену, нема тонова који би најавили промену у супротстављеним ставовима Београда и Приштине.

Министар за Косово и Метохију Слободан Самарџић изјавио је да ће на предстојећој финалној рунди преговора београдска делегација инсистирати и даље на разговору о будућем статусу Покрајине, очекујући да ће посредници у завршном извештају предложити наставак преговора.

Државни тим Србије је „до сада показао да о статусу има шта да се каже и био је врло активан у предлагању конкретних решења за будући статус Косова и Метохије”, казао је Самарџић агенцији Танјуг, истичући да је „управо делегација Србије држала динамику и тензију разговора свих ових три и по месеца и да ће тако чинити и у Бадену”.

Самарџић је најавио да ће Државни преговарачки тим додатно аргументовати свој став. „Не само тиме што ћемо додатно образлагати институције које треба да остваре компромисно решење Београда и Приштине, него ћемо показати да је то решење најближе европским искуствима решавања питања аутономије или аутономног положаја мањина у оквиру међународно признатих држава, рекао је Самарџић.

Он је нагласио да је за Државни тим нарочито важно да пројекат добије што већи, обимнији материјал за извештај посредничке „тројке”. „Тај извештај, ако буде поштен и објективан, највише ће се тицати тема и предлога које је давао Београд током ових разговора”, рекао је министар за Косово и Метохију.

Он је оценио да је делегација Приштине до сада била „апсолутно пасивна”. „Цео њен концепт и све што су говорили могло би стати у једну реч, а то је независност Косова и Метохије”, истакао је Самарџић.

Он је пренео да се Државни тим Србије нада да ће „тројка” имати „ипак добар материјал да стави у извештај, да покаже да постоје решења статуса и да, на основу тога, захтева наставак разговора”.

Самарџић, иначе, сматра да генерални секретар УН са извештајем сам неће моћи ништа да уради. „Он једино може да га пренесе на Савет безбедности који ће га оценити и одлучити шта даље. Тај се састанак очекује око 19. децембра. Тада ће Савет безбедности отворити расправу, а ми се надамо на основу овог извештаја и предложити даље кораке”, казао је Самарџић, наглашавајући да би најнормалније било да се СБ договори о наставку овог процеса.

И политички представници косовских Срба сматрају да предстојећа рунда преговора неће бити последња.

Међутим, приштински дневник „Коха диторе” пише да су мале наде да се постигне споразум. „Приштина иде на последњи састанак с јасном визијом и још једном ће представити своје ставове око односа Косова и Србије као независне државе. Не желим прејудицирати што ће се десити после овог састанка”, рекао је портпарол приштинског тима Скендер Хисени за „Коху диторе”.

Да не треба да буде даљег одлагања доношења коначног статуса Косова након 10. децембра сматра и шеф Унмика Јоаким Рикер, који је на прекјучерашњем округлом столу, одржаном у Београду, рекао да што дуже преговори о Косову буду трајали, то оно више клизи у руке екстремиста обе стране.

Рикер је такође навео да Кфор и Унмик ситуацију на Косову држе под контролом и да не треба прецењивати опасност од илегалних група.

Иначе, посредници ће после баденског скупа посетити Београд и Приштину, а онда ће извештај предати Контакт групи, која ће га затим проследити у Уједињене нације.

Б. Чпајак

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 42
Registration date : 29.10.2007

Вижте профила на потребителя http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Re: Югославия: И по Тито - Тито

Писане  (pheras) on Пон 26 Ное 2007, 02:50

Отварям с няколко материала дискусията за бъдещето на Косово и Македония - последните неразделени територии от бивша Югославия.

Смятам обявяването на независимост в Косово за опасен прецедент, който ще доведе до ново напрежение, а в дългосрочен план е опасност за целостта на всички балкански държави и най-вече за Македония.

Мисля, че ако се стигне до независимост в Косово и разделение на Македония, вратата за сепаратизма е отворено и в изключително уязвимата България, в която е въпрос на време, икономически и политически обстоятелство да се стигне до първата стъпка - ограничена автономия на мюсюлманското малцинство в Родопите и Североизточна България.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 42
Registration date : 29.10.2007

Вижте профила на потребителя http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Re: Югославия: И по Тито - Тито

Писане  (pheras) on Сря 28 Ное 2007, 23:42

Русија тражи наставак преговора о Космету
Цео процес је започео у Савету безбедности и мора се ту завршити. То је коначна реч Србије, упозорио је председник Владе Србије Војислав КоштуницаОд нашег специјалног извештача
Беч, 28. новембра – Русија се залаже за наставак преговора о статусу Косова и Метохије, изјавио је представник Москве у „тројци” Контакт групе Александар Боцан Харченко после конференције за новинаре коју су тројица посредника одржала у аустријском министарству спољних послова. „Одлука о статусу Косова мора да буде заснована на праву и да буде донета у Савету безбедности Уједињених нација”, рекао је руски дипломата објаснивши да је за његову земљу ово питање битно из два разлога – због стабилности Балкана и због тога што би свако решење које није плод компромиса могло да буде преседан за сепаратисте у другим деловима света. За разлику од њега, остала двојица посредника – амерички Френк Визнер и европски Волфганг Ишингер – нису током обраћања новинарима желела да говоре шта ће се десити после 10. децембра, када „тројци” престаје мандат, већ су инсистирали да ће у извештају навести детаље свог четворомесечног ангажмана. Извештај ће бити заједнички и неће бити издвојених мишљења, одговорили су на питање о ставу Русије, не желећи да спекулишу о томе да ли ће Сједињене Државе или неке земље Европске уније признати једнострано проглашену независност српске покрајине.

Визнер је ипак изјавио да статус кво није одржив и да се нада да ће ово питање бити решено врло брзо. „Улазимо у веома тежак период у којем коначни статус мора бити решен”, рекао је овај пензионисани амбасадор, који сматра да у том „тешком периоду” може да буде угрожен и мир, али наглашава да су посредници „урадили све да обе стране схвате колико је неопходно да се мир одржи”.

Боцан Харченко је у уторак у бањи Баден код Беча, где се одржавала последња рунда преговора под вођством „тројке”, изјавио да је Русија за наставак преговора, али да су за то „потребни јаки аргументи”. Данас је објаснио да је чуо те јаке аргументе.

„То је пре свега позитивна атмосфера током преговора”, рекао је он.

И у саопштењу „тројке” о исходу баденске рунде преговора наводи се да су две стране „имале могућност да развију поверење и пронађу заједничке интересе, нарочито жељу да бољу будућност пронађу у европској перспективи”, док је амбасадор Ишингер говорио о добром искуству са две дуге заједничке вечере са обема делегацијама у хотелу „Замак Вајкерсдорф” у Бадену. Ту су, рекао је, опуштено разговарали Хашим Тачи са Вуком Јеремићем, а Агим Чеку са Борисом Тадићем.

Међутим, Визнер и Ишингер инсистирали су на конференцији за новинаре на томе да су испитане „све могућности за решење статуса познате човеку” – од пуне независности до стриктне аутономије – и да су „сви разумни предлози”, како је објаснио Немац, одбачени. Претпоставља се да ће се у завршном извештају, који ће „тројка” у понедељак 3. децембра представити и Београду и Приштини наћи и оцене о „разумним предлозима” и о „конструктивној атмосфери”, што би поборници независности Косова и противници тог решења могли да користе као аргументе током расправе у Савету безбедности 19. децембра, када ће се овом телу Уједињених нација обратити и српски премијер Војислав Коштуница.

Председник Србије Борис Тадић изјавио је данас у Бадену да компромис није пронађен, али да то за Србију „не значи крај могућности да се он постигне”.

„Ми смо током завршних речи јасно изразили намеру да наставимо дијалог, да интензивно радимо на успостављању могућег компромисног решења које обезбеђује мир, стабилност и развој читавој Србији, свим њеним становницима, и Србима и Албанцима и припадницима осталих етничких заједница. Такво решење би обезбедило развој, мир и европску будућност за читав регион, за све нације које живе у југоисточној Европи”, рекао је Тадић објаснивши да је Србија „ојачала и обогатила” свој предлог, узимајући у обзир моделе Хонгконга и Оландских острва и неке друге „који доказују да је могуће да функционише једна сложена земља у којој једна етничка заједница има посебне захтеве”.

Премијер Војислав Коштуница рекао је да албанска страна „није ни учествовала у разговорима, јер је била охрабрена да у свом програму инсистира на само једној ствари – независности Косова”.

„Цео процес је започео у Савету безбедности и он се мора завршити у Савету безбедности. То је коначна реч Србије. Она је међународно призната, суверена, демократска држава и апсолутно ни на који начин неће пристати да се актима једностраног проглашења независности иза којих би могле стати неке земље тај њен статус доведе у питање”, упозорио је српски премијер.

„Било каква помисао на једну такву илегалну, дивљу творевину биће одмах од стране наших институција правно проглашена неважећом, непостојећом и све одговарајуће мере биће предузете уколико до тога дође. Али, пут је још пред нама”, оценио је Коштуница.

На другој страни, представници косовских Албанаца сматрају да разговора са Београдом више неће бити. „Независност Косова је почетак и крај наше визије статуса”, изјавио је председник покрајине Фатмир Сејдиу, најавивши да ће „после периода консултација” Приштина кренути тим путем. „Желимо да направимо демократску државу која ће поштовати европске вредности и у којој ће сви грађани бити једнаки, а посебно ће бити заштићене мањинске заједнице”, рекао је Сејдиjу додавши да Косово жели да буде члан ЕУ и НАТО и да хоће добре односе „са свим суседима, а нарочито са Србијом”.

„Данас су окончани разговори између Косова и Србије”, рекао је новинарима и будући председник привремене владе у Приштини Хашим Тачи. „Поштоваћемо распоред до 10. децембра, а онда ћемо потезе координисати са нашим партнерима у Вашингтону и Бриселу”, најавио је он и додао да је „Србија изнела предлоге који припадају прошлости, који су довели до убистава и протеривања”.

--------------------------------------------------------------------------

Тадић: Србија има подршку

„Независност би дестабилизовала и европски пут и Срба и Албанаца и свих држава у региону”, изјавио је председник Борис Тадић. „Очекујемо да ће сви међународни посленици узети у обзир став Србије на најозбиљнији начин, а имамо и одређене потврде за такав став”, нагласио је он, додавши да се нада да институције косовских Албанаца неће једнострано прогласити независност, али да ће Београд поништити сваки такав акт и „применити сва правна и дипломатска средства у одбрани легитимних националних и државних интереса”.

--------------------------------------------------------------------------

Сурои у скупштини Косова уз помоћ Американаца?

Члан приштинског тима Ветон Сурои изврнуо је у обраћању новинарима чињенице изјавивши да су се обе стране у Бадену обавезале да неће користити силу и да је то „веома значајно, јер смо први пут од Србије чули да у овом политичком процесу неће прибећи насиљу”. Ову његову изјаву нешто касније демантовао је у Бечу, посредник ЕУ Волфганг Ишингер, који је објаснио да су обе стране, па дакле и Београд, од почетка процеса говориле да неће користити силу.

Иначе, у албанским круговима у Бадену помиње се могућност да Сурои, чија партија на последњим изборима за скупштину Косова није прешла цензус, ипак уз „помоћ” америчких службеника у Приштини „намакне” довољно гласова да добије статус парламентарне странке. Том манипулацијом обезбедила би се политичка будућност Суроија, кога Американци сматрају поузданим партнером.
Владимир Радомировић

--------------------------------------------------------------------------

Декларација косметских Срба о нераскидивим везама са Србијом

Косовска Митровица – Срби са Космета усвојили су јуче, на проширеној седници Заједнице српских општина и насеља на Космету и српских националних већа северног Косова и Косова и Метохије, Декларацију о потврђивању нераскидивих уставних и државноправних веза КиМ са Републиком Србијом.

У декларацији је наведено и да ће „сви евентуални акти и радње којима се једнострано проглашава независност Космета за Србе бити непостојећи и без било какве правне важности, а да ће једино валидни бити акти и радње Владе Републике Србије, акти других државних органа Републике Србије и уставни и државноправни поредак Републике”.

Небојша Јовић, председник СНВ-а за Косовску Митровицу, затражио је од представника Унмика и Кфора, а са чим су се сагласили и остали представници Срба, да појачају присуство својих снага у српским срединама, посебно јужно од Ибра. Како је казао, неопходно је и да поново буду постављени статични пунктови Кфора, јер је слаба заштита од војске која би само патролирала.
Б. Р.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 42
Registration date : 29.10.2007

Вижте профила на потребителя http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Re: Югославия: И по Тито - Тито

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите