Е Д И Н   С В О Б О Д Е Н   Ф О Р У М
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ханука

+7
Sonia
(Българанъ)
Надя
Логик
Boabab
(Meli)
(pheras)
11 posters

Страница 1 от 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Go down

Ханука Empty Ханука

Писане  (pheras) Вто 04 Дек 2007, 21:09

От днес е Ханука, другари Very Happy

Ханука Chanukka

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (Meli) Вто 04 Дек 2007, 21:52

Аз другар ли съм?

(Meli)

Female
Брой мнения : 87
Age : 77
Registration date : 13.10.2007

http://www.citroen.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Ханука

Писане  Гост Вто 04 Дек 2007, 21:54

Защо не разкажеш нещо за този празник, другарю?

Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  Boabab Вто 04 Дек 2007, 21:55

Перасе, ти да не си рода на наш Алефча?
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Вто 04 Дек 2007, 21:57

Meli написа:Аз другар ли съм?

Другар си Very Happy

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Перасе, ти да не си рода на наш Алефча?

Писане  Гост Вто 04 Дек 2007, 21:57

Брат - близнак е той, Боабабич .. Very Happy

Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Вто 04 Дек 2007, 21:59

Ригас написа:Защо не разкажеш нещо за този празник, другарю?

На драго сърце, но понеже върша туй онуй, ще оставя другите да говорят.

А повод за елинска връзка /пак/ има Wink

Ханука - празник на светлината

04.12.2007

От тази вечер – 4 декември, в продължение на 8 дни във всеки еврейски храм и дом ще се палят свещите в ритуалните ханукии, за да се почете чудото случило се през 3597 г. от еврейския календар или 165 г. пр. н. е.

Тази вечер започва празника на светлината – Ханука. Това е празник с исторически характер – Йерусалим и цялата древна Юдея се намирали под елинска власт. Управлявала династията на Селевкидите. На евреите било забранено да живеят по законите на Тората. Службата в храма била забранена, а светлината от менората (ритуалния седемсвещник) – угасена и осквернена. Преданите на Тората евреи под предводителството на Йехуда Макабей се вдигнали на въстание. Малкото на брой въстаници успели да победят многобройната войска. Когато влезли в осквернения храм, те трябвало да запалят отново светлината, но намерили една малка стомничка с осветен зехтин, който можел да гори само един ден. Тогава станало чудото - светлината горяла в свещника цели осем дни, колкото били нужни, за да бъде приготвено ново, осветено олио. Затова и до днес евреите честват героичния подвиг на освобождението от робството и разказват историята на чудото. На Ханука, в продължение на осем дни, последователно се палят осем свещи в ритуалния свещник - ханукия, като всеки ден се увуличава броя им. Пали се една основна свещ, наречена шамаша и свещи, съответстващи на поредния ден от празника. В чест на празника във всеки еврейски дом се поставя ханукия на прозореца, а на децата се раздават подаръци и лакомства.
Всяка година една от свещите се пали от уважавана от еврейската общност личност. Тази година на 6 декември от 17:30 ч. в Централната Софийска синагога (ул. Екзарх Йосиф № 16) една от свещите ще бъде запалена от президента на Република България - Георги Първанов. След празника в синагогата на 6 декември в Еврейския културен дом (бул. „Ал. Стамболийски” № 50) от 19:00 ч. ще има специална ханукална вечер, в зала „Йерусалим”, където ще гостува уникалният международен „Balkan Black Sea Gesher” керван – мюзикал „Шалом Байт” - хореограф Орен Ешкенази, композитор Ронен Уилямс, с участието на танцьори и певци от всички страни на Балканите. На 11 декември т.г. от 11:00 ч. в 134 СОУ „Димчо Дебелянов” с изучаване на иврит (ул. „Пиротска” №78) ще бъде запалена ритуалната ханукия от председателя на ОЕБ „Шалом” – Максим Бенвенисти и представители на Столична община, Министерство на образованието и ученици от училището.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty А така!

Писане  Гост Вто 04 Дек 2007, 22:02


Тази вечер започва празника на светлината – Ханука. Това е празник с исторически характер – Йерусалим и цялата древна Юдея се намирали под елинска власт.
Тези елини вече три хилядолетия тормозят средиземноморските народи.. Честит празник! Very Happy


Последната промяна е направена от на Вто 04 Дек 2007, 22:03; мнението е било променяно общо 1 път

Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (Meli) Вто 04 Дек 2007, 22:03

pheras написа:
Meli написа:Аз другар ли съм?

Другар си Very Happy
Май от всичките другари тук, ти и аз сме НАЙ?

(Meli)

Female
Брой мнения : 87
Age : 77
Registration date : 13.10.2007

http://www.citroen.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Вто 04 Дек 2007, 22:04

Ригас написа:
Тези елини вече три хилядолетия тормозят средиземноморските народи.. Честит празник! Very Happy

Щом толкова време не сме ги забравили, здраво ще да са ни измамили Very Happy

Евхаристо поли!

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Вто 04 Дек 2007, 22:05

[quote="Meli"]
pheras написа:
Май от всичките другари тук, ти и аз сме НАЙ?

Най?

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (Meli) Вто 04 Дек 2007, 22:09

[quote="pheras"]
Meli написа:
pheras написа:
Май от всичките другари тук, ти и аз сме НАЙ?

Най?
Е, имам предвид, че и аз пазя съботата, не по-малко ревностно от теб Smile

(Meli)

Female
Брой мнения : 87
Age : 77
Registration date : 13.10.2007

http://www.citroen.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Вто 04 Дек 2007, 22:10

Meli написа:
Е, имам предвид, че и аз пазя съботата, не по-малко ревностно от теб Smile

Трябва да ти кажа, че аз подозирам, че я пазиш доста по-ревностно от мен Cool

Всъщност съботяните какво не правят в събота /подозирам, че си съботянка/.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (Meli) Вто 04 Дек 2007, 22:24

pheras написа:[
Трябва да ти кажа, че аз подозирам, че я пазиш доста по-ревностно от мен Cool

Всъщност съботяните какво не правят в събота /подозирам, че си съботянка/.
Адвентистка от седмия ден = съботянка. А какво не правим в събота, ще ти отговоря утре. Smile

(Meli)

Female
Брой мнения : 87
Age : 77
Registration date : 13.10.2007

http://www.citroen.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Ханука - светъл празник!

Писане  Логик Сря 05 Дек 2007, 12:50

Той бил чудесен, тоя празник! Благодаря, че ме "светна" за неговото съществуване. Но защо елинът те нарича "Перас"? Не си ли "Ферас", с "фи"?
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  Гост Сря 05 Дек 2007, 12:52


Но защо елинът те нарича "Перас"? Не си ли "Ферас", с "фи"?
'Перас' го нарича Боабабът, а не елинът.

Елинът най-много да го нарече 'Ферарис' .. Wink

Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Уточнение

Писане  Логик Сря 05 Дек 2007, 12:59

Ригас написа:Перасе, ти да не си рода на наш Алефча?
by Ригас Yesterday at 10:57 pm
Я четем тъдева, та затуй, санким, питам...


Последната промяна е направена от на Сря 05 Дек 2007, 13:25; мнението е било променяно общо 1 път
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  Гост Сря 05 Дек 2007, 13:04

Владо, това го е написал Боабаб! А аз го цитирам в заглавието и му отговарям отдоле! С изрично обръщение: "Боабабич" .

Вярно е, че тази минималистична практика обърква, та ще я огранича.

Гост
Гост


Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Сря 05 Дек 2007, 19:16

Ханука (иврит:חנוכה) е еврейски празник. Започва в 25-тия ден на еврейския месец кислев (ноември/декември).

Празникът напомня на вярващите евреи за повторното построяване на Храма в Йерусалим през 3597 г.(164 г. пр.Хр.) по еврейския календар. Повторното освещаване храма в Йерусалим се свързва според преданието с бунта на макавейте срещу властта на селевкидите над Юдея и с отстраняването от храма на Йерусалим на езическия олтар.

Еврейската традиция твърди за наличието на ритуално масло достатъчно само за 1 ден, но благодарение на чудо маслото горяло цели 8 дена, всъщност докато било готово новото ритуално масло. Затова напомнят осемте свещи в свещника посветен на Ханука. Всеки ден от началото на празника евреите запалват по една нова свещ към запалените вчера, докато в последния осми ден и осемте свещи са вече запалени. За евреите истинският смисъл на празника е победата на шепа хора - еврейски бунтовници над най-силната тогавашна армия, завладяла целия Изток.

В действителност свещника по случай ханука има девет свещи, като последната девета свещ се намира в центъра на свещника и само от нея е позволено да се запалват останалите свещи. Често вместо свещи се използва и маслиново масло.

Свещникът по случай Ханука не е идентичен с т.нар. "менора", тъй като менора има само 7 свещи.

Подобно на християнската Коледа Ханука минава сред евреите за семеен празник. Празникът е особено популярен сред децата защото получават подаръци и лакомства. По време на тържествата се изпълняват специални празнични песни. Консумират се предимно ястия приготвени в растителна мазнина, напомняща за ритуалното масло в Храма. Най-разпространени са картофените палачинки "латкес" и "суфганиот".

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Сря 05 Дек 2007, 19:20

Логик написа:Той бил чудесен, тоя празник! Благодаря, че ме "светна" за неговото съществуване. Но защо елинът те нарича "Перас"? Не си ли "Ферас", с "фи"?

Ферас съм - с фи Very Happy.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Сря 05 Дек 2007, 19:21

Щастлива Ханука!

Плодотворна, творческа и мирна нова 5762 година за Вас и Вашето семейство!





За Ханука


Ако не сте празнували Ханука - Еврейският празник на светлината, може би не знаете много за него. Някои го считат за еврейската Коледа, но такaва съпоставка е погрешна. Понякога те съвпадат по време, но еврейските празници се определят от Еврейския календар, който е различен от Грегорианския. Ханука може да е през м. ноември, друг път през м. януари. Както всички еврейски празници Ханука започва при залез от нощта, преди датата от календара. През настоящата година - 2001 г., дните на Ханука се отброяват между 10 и 17 декември, а първата свещичка се пали след залеза на 9 декември.

Историята на Ханука започва в древността, когато цар Антиохус IV, който владеел Средния Изток и преследвал евреите осквернил техния Храм. Макабейците възстанали. Когато си възвърнали Храма, евреите намерили олио, за да запалят менората само за една нощ. Като по някакво чудо олиото стигнало за осем нощи, достатъчно дълго, за да се приготви ново. Храмът бил наново осветен и оттогава евреите празнуват осем дни. Така празникът Ханука ознаменува освещаването на Храма и Чудото на светлината.

От религиозна гледна точка Ханука не е особено важен празник. Той е по-скоро културен празник, станал популярен през годините, когато значението на Коледа нараства. Единственото религиозно значение, което празникът носи е Чудото на Господ да помогне на малката еврейска войска да победи по-многобройната и силна армия. Но за много семейства Ханука е несъмнено възможност да празнуват еврейското наследство и история. Палим менората, наричана ханукия - деветосвещник, така както макабейците и техните поддръжници са направили в древния Храм. Прибавяме по една свещичка всяка нощ, докато менората се изпълни. Приготвят се картофени палачинки, пържени в олио, за да честваме "чудото", "суфганиот" - също приготвени в олио, за да ни напомня за божията сладост и млечни храни като сирене и сметана. Събираме се с нашите семейства и приятели в уюта на светлината, разпръсквана от менората, точно както нашите предшественици са правили. Щастлива Ханука.

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  Надя Сря 05 Дек 2007, 20:53

На всички, които празнуват, Щастлива Ханука! Smile
Надя
Надя

Female
Брой мнения : 3898
Age : 58
Registration date : 29.11.2007

http://rksmb.hit.bg/

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (Meli) Чет 06 Дек 2007, 13:17

pheras написа:
Meli написа:
Е, имам предвид, че и аз пазя съботата, не по-малко ревностно от теб Smile

Трябва да ти кажа, че аз подозирам, че я пазиш доста по-ревностно от мен Cool

Всъщност съботяните какво не правят в събота /подозирам, че си съботянка/.
Какво правим и какво НЕ правим в събота?

В книгата Откровение, 14 гл. 7 стих се казва: „Бойте се от Бога и въздайте Нему слава...и поклонете се на Този, Който е направил небето и земята, морето и водните извори.”
Това е, което ПРАВИМ – поклонение. Бих искала много добре да се разбере: самото поклонение в събота е доказателсво, че ние се прекланяме пред този, Който е направил земята и небето и всичко. Защото в шест дни Господ ги направи, а в седмия, събота, си почина. И благослови Бог съботния ден , и го освети. Затова съботата е паметник на сътворението. Ежеседмично съботата ни напомня за Боието творческо дело, за това – кои сме, защо сме на тази земя и къде е нашето място! Съботният ден е по-различен от останалите дни на седмицата.

Хората се взират в дълбокия космос, за да търсят улики за възникване на света, а не четат Библиите си, за да открият отговора!
В Изход 20:8 Бог казва: „Помни съботния ден, за да го освещаваш!” Знаел е Бог, че ще го забравим. Затова ни е оставил езин знак, по който да познаем, че не сме сами в този отромен свят, че има Някой, Който се интересува от нас, че нашата съдба не Му е безразлична и този знак е отвореното писмо до човечеството - БИБЛИЯТА. В тази невероятна книга Той е изявил характера си, волята и намеренията си спрямо нас. Той иска ние да Го познаваме и да желаем да живеем с Него във вечността!

И така, в съботния ден ние ходим на богослужение, където изучаваме Божието слово, слушаме проповеди, пеем, молим се, и не на последно място – общуваме помежду си като близки, вярващи хора, братя и сестри, деца на един Баща. Ако съботата беше пазена винаги като паметник на сътворението, днес нямаше да има еволюционисти, неверници или скептици.
Всяка седмица щеше да им бъде напомняно за техните корени и за връзката им с техния Създател.

Какво НЕ ПРАВИМ в събота?
В Изход 16 глава Бог показа на людете си чрез манната, че не трябва да приготвят храна в съботния ден. Всеки ден те събираха манна, но в събота я нямаше. Някои скептици отиваха да видят, но не намирах манна в този ден. Затова в петък трябваше да съберат двойно количество, за да имат и за събота. Ние също в петък си приготвяме храна и за събота. И хляб си купуваме от петък , и всичко, което ни е необходимо за събота, си го приготвяме от петък, даже от четвъртък, даже от неделя ние се приготвяме за събота... Съботата е един празничен ден!
Ето целият текст на четвъртата Божа заповед: ”Помни съботния ден, за да го освещаваш. Шест дни да работиш и да вършиш всичките си дела, а на седмия ден, който е събота на Господа, твоя Бог, да не вършиш никаква работа, ни ти, ни синът ти, ни дъщеря ти, ни слугата ти, ни слугинята ти, нито добитъкът ти, нито чужденецът, който е отвътре вратите ти; защото в шест дни Господ направи небето и земята, морето и всичко, що има в тях, а на седмия ден си почина; затова Господ благослови съботния ден и го освети.” (Изход 20:8-11 ) Виждате ли тук, че съботата не е за евреите. Бог постанови съботната институция по времето на Адам и Ева, които не са евреи. В Исая 56:6и7 Бог кани всички навсякъде да помнят и пазят съботата: „...всеки от тях, който пази съботата...ще ги зарадвам в Моя молитвен дом...защото домът Ми ще се нарече молитвен дом на всички племена”. Не казва на евреите, а на ВСИЧКИ!!!
Исус в Марко 2:27 казва:”Съботата е направена ЗА ЧОВЕКА, а не човек – за съботата.”
В Езекил 20:12 се казва, че съботата е знак между човека и Бога, за да се познае, че Той е Господ, който ни освещава. Съботта ще бъде празнувана и на обновената земя: ”Защото както новото небе и новата земя, които Аз ще направя, така ще пребъде родът ви и името ви. И от новолуние до новолуние , и от събота до събота ще дохожда всяка твар да се покланя пред Мен.” (Исая 66:22,23 ) Исус и Неговите ученици също са пазели съботата.

Ето какво ни казва пророк Исая в 58:13 и 14: „Ако отдръпнеш крака си в събота, за да не вършиш своята воля в святия ми ден и наречеш съботата наслада, свята на Господа, ден за почитане, и Го почиташ, като не следваш в нея своите си пътища, и не търсиш своето си удоволствие, и не говориш своите си думи, тогава ще се наслаждаваш в Господа. И Аз ще те направя да яздиш по високите места на земята ...защото устата Господни изговориха това.”

(Meli)

Female
Брой мнения : 87
Age : 77
Registration date : 13.10.2007

http://www.citroen.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (Българанъ) Чет 06 Дек 2007, 13:28

Meli, има ли в Новия завет някакви данни за богослужебни събрания в събота?

(Българанъ)

Male
Брой мнения : 413
Age : 64
Registration date : 16.10.2007

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  (pheras) Чет 06 Дек 2007, 22:06

Meli написа:Какво правим и какво НЕ правим в събота?

В книгата Откровение, 14 гл. 7 стих се казва: „Бойте се от Бога и въздайте Нему слава...и поклонете се на Този, Който е направил небето и земята, морето и водните извори.”
Това е, което ПРАВИМ – поклонение. Бих искала много добре да се разбере: самото поклонение в събота е доказателсво, че ние се прекланяме пред този, Който е направил земята и небето и всичко. Защото в шест дни Господ ги направи, а в седмия, събота, си почина. И благослови Бог съботния ден , и го освети. Затова съботата е паметник на сътворението. Ежеседмично съботата ни напомня за Боието творческо дело, за това – кои сме, защо сме на тази земя и къде е нашето място! Съботният ден е по-различен от останалите дни на седмицата.

Хората се взират в дълбокия космос, за да търсят улики за възникване на света, а не четат Библиите си, за да открият отговора!
В Изход 20:8 Бог казва: „Помни съботния ден, за да го освещаваш!” Знаел е Бог, че ще го забравим. Затова ни е оставил езин знак, по който да познаем, че не сме сами в този отромен свят, че има Някой, Който се интересува от нас, че нашата съдба не Му е безразлична и този знак е отвореното писмо до човечеството - БИБЛИЯТА. В тази невероятна книга Той е изявил характера си, волята и намеренията си спрямо нас. Той иска ние да Го познаваме и да желаем да живеем с Него във вечността!

И така, в съботния ден ние ходим на богослужение, където изучаваме Божието слово, слушаме проповеди, пеем, молим се, и не на последно място – общуваме помежду си като близки, вярващи хора, братя и сестри, деца на един Баща. Ако съботата беше пазена винаги като паметник на сътворението, днес нямаше да има еволюционисти, неверници или скептици.
Всяка седмица щеше да им бъде напомняно за техните корени и за връзката им с техния Създател.

Какво НЕ ПРАВИМ в събота?
В Изход 16 глава Бог показа на людете си чрез манната, че не трябва да приготвят храна в съботния ден. Всеки ден те събираха манна, но в събота я нямаше. Някои скептици отиваха да видят, но не намирах манна в този ден. Затова в петък трябваше да съберат двойно количество, за да имат и за събота. Ние също в петък си приготвяме храна и за събота. И хляб си купуваме от петък , и всичко, което ни е необходимо за събота, си го приготвяме от петък, даже от четвъртък, даже от неделя ние се приготвяме за събота... Съботата е един празничен ден!
Ето целият текст на четвъртата Божа заповед: ”Помни съботния ден, за да го освещаваш. Шест дни да работиш и да вършиш всичките си дела, а на седмия ден, който е събота на Господа, твоя Бог, да не вършиш никаква работа, ни ти, ни синът ти, ни дъщеря ти, ни слугата ти, ни слугинята ти, нито добитъкът ти, нито чужденецът, който е отвътре вратите ти; защото в шест дни Господ направи небето и земята, морето и всичко, що има в тях, а на седмия ден си почина; затова Господ благослови съботния ден и го освети.” (Изход 20:8-11 ) Виждате ли тук, че съботата не е за евреите. Бог постанови съботната институция по времето на Адам и Ева, които не са евреи. В Исая 56:6и7 Бог кани всички навсякъде да помнят и пазят съботата: „...всеки от тях, който пази съботата...ще ги зарадвам в Моя молитвен дом...защото домът Ми ще се нарече молитвен дом на всички племена”. Не казва на евреите, а на ВСИЧКИ!!!
Исус в Марко 2:27 казва:”Съботата е направена ЗА ЧОВЕКА, а не човек – за съботата.”
В Езекил 20:12 се казва, че съботата е знак между човека и Бога, за да се познае, че Той е Господ, който ни освещава. Съботта ще бъде празнувана и на обновената земя: ”Защото както новото небе и новата земя, които Аз ще направя, така ще пребъде родът ви и името ви. И от новолуние до новолуние , и от събота до събота ще дохожда всяка твар да се покланя пред Мен.” (Исая 66:22,23 ) Исус и Неговите ученици също са пазели съботата.

Ето какво ни казва пророк Исая в 58:13 и 14: „Ако отдръпнеш крака си в събота, за да не вършиш своята воля в святия ми ден и наречеш съботата наслада, свята на Господа, ден за почитане, и Го почиташ, като не следваш в нея своите си пътища, и не търсиш своето си удоволствие, и не говориш своите си думи, тогава ще се наслаждаваш в Господа. И Аз ще те направя да яздиш по високите места на земята ...защото устата Господни изговориха това.”

Meli,

Благодаря ти за интересния постинг.

Виждам, че си се концентрирала върху това дали заповедта за събота трябва да се разпростира върху евреите или и върху неевреите.

Ето нещо от същия извор - думите на Г-спод към Мойсей във Втора книга Мойсеева, Глава 31, 16-17:

"16. Нека Израилевите синове пазят съботата, празнувайки съботата в родовете си като вечен завет;
17. това е знак между мене и Израилевите синове навеки...."

И малко по преди в Глава 31, 13:

"Кажи тъй на Израилевите синове: съботите ми пазете, защото това е знак между мене и вас в родовете..."

Как съботяните дефинират работата в седмия ден? Ето какво е казал Всевишният на Мойсей:

""който в тоя ден върши работа, тая душа трябва да бъде изтребена измежду народа си."

Интересно какво е работа? Т.н. за евреите и паленето на огън е работа. Оттам забранена е и работата на компютър и карането на кола в събота

(pheras)

Male
Брой мнения : 390
Age : 47
Registration date : 29.10.2007

http://www.blabla.com

Върнете се в началото Go down

Ханука Empty Re: Ханука

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 1 от 5 1, 2, 3, 4, 5  Next

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите