Е Д И Н   С В О Б О Д Е Н   Ф О Р У М
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

КОСОВО: поименна анкета

+10
Homan
Sonia
Помощ, граждани!
nikiforov
(pheras)
chocho
Boabab
Логик
Надя
Таки
14 posters

Страница 2 от 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty един интересен поглед

Писане  nikiforov Нед 17 Фев 2008, 18:21

прочетох , чух .....

един въпрос - искат ли сърбите Косово в държавата си ?

ВЕЧЕ НЕ ! , защото партия , която би "закарала" над милион и половина души до урните ,би управлявала Сърбия !
нали се сещате , коя е тая партия ?
колкото до признаването ..."снишаване " му е ....бащата !
nikiforov
nikiforov

Male
Брой мнения : 3858
Age : 74
Registration date : 13.10.2007

http://www.snikiforov.com

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  Boabab Нед 17 Фев 2008, 18:59

nikiforov написа:прочетох , чух .....

един въпрос - искат ли сърбите Косово в държавата си ?

ВЕЧЕ НЕ ! , защото партия , която би "закарала" над милион и половина души до урните ,би управлявала Сърбия !
нали се сещате , коя е тая партия ?
колкото до признаването ..."снишаване " му е ....бащата !

Не съм съгласен. Дори и най продажният сърбин не би гласувал такава промяна в конституцията си, докато при нас само му трябва конспект и дата.
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  Boabab Нед 17 Фев 2008, 19:03

Впрочем, както винаги тази работа с Косово ще стане - всяко добро за зло и всяко зло за добро. Най-сетне, може би, европейците ще имат повод за създаване на една истинска европейска конституция. И може би Америка цели тъкмо това.

ПП. А в тази европейска конституция ще бъдем 100% защитени от такива образования като ДПС. Образования дело на други интереси и кръгове.
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  chocho Нед 17 Фев 2008, 19:33

Логик написа:
chocho написа:... питаш дали е говорил с жив турчин - аз ще ти кажа - не само съм говорил - израстнал съм в Родопите - където дори не са турци - и мисля, че се иска много малко за да се разбунят тези бедни и отрудени хора сега...
Чочо, извинявай, ама от бързане май не си прочел какво си писал. Питам го Таки дали е говорил с жив турчин, а не тебе. А ти ми отговоряш, че си говорил, дори не с турци... Каква е тая работа?

Мислех че е отворен разговор - ако държиш да не ти се меся в разговорите с Таки - кажи, та да знам...

chocho

Male
Брой мнения : 3595
Age : 55
Registration date : 07.11.2007

http://www.mocho.com

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Отговор на Чочо

Писане  Логик Нед 17 Фев 2008, 19:43

chocho написа:... питаш дали Е говорил с жив турчин - аз ще ти кажа - не само СЪМ говорил - израстнал съм в Родопите - където ДОРИ НЕ СА ТУРЦИ
Естествено, че разговорът е отворен. Прочети обаче внимателно какво си написал и ще разбереш грешките.
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  chocho Нед 17 Фев 2008, 19:48

Логик написа:
chocho написа:... питаш дали Е говорил с жив турчин - аз ще ти кажа - не само СЪМ говорил - израстнал съм в Родопите - където ДОРИ НЕ СА ТУРЦИ
Естествено, че разговорът е отворен. Прочети обаче внимателно какво си написал и ще разбереш грешките.


Ти, Таки, по какво изчисли вероятността, та я изкара ненулева? Ти с жив турчин говорил ли си?

Не, при положение, че следваш последователността на резговорката - ти питаш Таки дали е говорил с жив турчин, за да дава така оценка, аз се намесвам и ти казвам, че не само турците, ами дори измежду т.нар. помаци няма изобщо да е трудно да се разпали една такава идея - на база личният ми опит.

chocho

Male
Брой мнения : 3595
Age : 55
Registration date : 07.11.2007

http://www.mocho.com

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Хей, колеги ...

Писане  Таки Нед 17 Фев 2008, 19:53

Не е ли много по-важно да си кажем мнението, отколкото в какъв ред и кой на кого ще говори ..?
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Отговор на Таки

Писане  Логик Нед 17 Фев 2008, 20:12

Таки написа:...по времето на "голямата екскурзия" бяхме с баща ми на гости при едно негово познато семейство,.. Възможно е да се намесва и икономически елемент - надеждата, че в Турция ще живеят по-добре. Но това е огромен брой хора: 300 000 ! Като процент върху цялото малцинство те са много повече от българските икономически емигранти след 1989 г. като процент сред цялото население.
Говориш за събития от преди 20 години, а аз ти говоря за сега. Който заминал, заминал. Сега чул ли си от някой български турчин да иска нещо различно от това, което искат българите? Дори искат много по-малко. А тогава заминаха главно учители, лекари, адвокати, които в Турция живеят далеч по-добре. С една заплата могат да хранят цялата фамилия. За процента: аз не казвам, че заминалите българи са пропорционални на турците. Българите никой не ги чака с готова къща и работа. Казвам, че 8-те милиона българи желаят да се махнат от България и това е ужасно.
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Нов отговор до Чочо

Писане  Логик Нед 17 Фев 2008, 20:26

chocho написа:... казвам, че не само турците, ами дори измежду т.нар. помаци няма изобщо да е трудно да се разпали една такава идея - на база личният ми опит.
Сега разбрах какво си искал да кажеш! Съжалявам, но конструкцията на цитираните изречения беше непробиваема... Това, дето ти го твърдиш за помаците, аз го твърдя за всички българи. Тая държава става невъзможна за живеене за всички - за българи, турци, цигани... Затова вече няма да се учудя на никакви катаклизми. Но от всички малцинства турците са най-мирни. Дори бих добавил, че те единствени имат вродено гражданско чувство. Турчин например много рядко ще те излъже. Въпреки нанесените обиди те не са отмъстителни. Сравнително бедни са, но не крадат и са работливи. Така че аз не виждам никаква заплаха от тях. Щурмоваците на "Атака" много повече ме плашат.
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Личен въпрос

Писане  Логик Нед 17 Фев 2008, 20:32

Boabab написа: А в тази европейска конституция ще бъдем 100% защитени от такива образования като ДПС.
Боабабе, на теб лично какво ти е сторило ДПС? Имам пред вид, какво по-лошо от онова, което ти е сторило БСП, СДС, ДПС, НДСВ и т. н.?
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Отговор до Маестрото

Писане  Логик Нед 17 Фев 2008, 20:38

nikiforov написа:един въпрос - искат ли сърбите Косово в държавата си ? ВЕЧЕ НЕ !
Твоят интересен поглед ми допада, Маестро! Освен всичко, той се доближава до моя поглед. Добре ли щеше да е за самата Сърбия Косово да остане в нея? Едва ли. Освен това намекнах нещо за интереса на Доган да управлява цялата държава, а не една нейна провинция... Разбиранията ни си приличат, май.
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  Надя Нед 17 Фев 2008, 22:06

Реалностите са реалности независимо от това дали ги признаваме и смятам, че от тази гледна точка колкото по-рано кажем, ние видяхме тези реалности, толкова по-добре за нас. (С.Паси)
Надя
Надя

Female
Брой мнения : 3898
Age : 58
Registration date : 29.11.2007

http://rksmb.hit.bg/

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  Boabab Нед 17 Фев 2008, 22:09

Логик написа:
Boabab написа: А в тази европейска конституция ще бъдем 100% защитени от такива образования като ДПС.
Боабабе, на теб лично какво ти е сторило ДПС? Имам пред вид, какво по-лошо от онова, което ти е сторило БСП, СДС, ДПС, НДСВ и т. н.?

Логик, аз от години ратувам за етнически процент в ръководството на съществуващите партии. Лично на мен ДПС ми стори това, че помогна най-съществено на другите партии да не са партии, политическата система да не е политическа система, а избирателите да правят това, което демонстрираха на референдума.
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  chocho Пон 18 Фев 2008, 08:44

Edin tekst na Ze Maria ot saita De-zorata:



Десетки и стотици мислители са написали томове на тема несъвършенствата на демокрацията. Без да си даваме зор да ги разнищваме отново, ще споделим, че най-дразнещото за мен е честото подчиняването на целесъобразността над истината и справедливостта. Това се тълкува като политиката на реалността над политиката на емоциите. Веднъж тръгвайки по този път, резултатът неминуемо е плачевен. Да речем, субсидираме права на мнозинството, според интересите на партиите, щото не искали да гласуват хората и така властта ставала не представителна, като въведем задължително гласуване. А що не и срещу ценз. Или референдумите-ама защо ни са, като те ще повторят избор, който е емоционален, а не рационален и полезен. Друг често използван похват е манипулирането на демоса чрез медии, до приемане виждането на властта по даден проблем. Тук примерите са безброй-с пушечни медийни меса, бягащи отвличащи мюрета- до външнополитически приоритети. Сетете се за възкресението на затворените блокове в Козлодуй. Трети вариант е директно налагането на политика на целесъобразността като ценност, вменявайки, че иде реч за политика на справедливостта.

Тук не мога да се сетя за по крещящ пример от отношението ни към Сърбия и независимостта на Косово.
"Претенциите на Сърбия към Косово, базирани преди всичко на „исторически аргументи”, датират от Средновековието и са с толкова голяма тежест, каквато биха имали претенциите на България към Белград и Браничево."-писа в тази тема един приятел, който много уважавам.
Аналогията е доста манипулативна, щото с нищо не е по малка от претенциите ни към Македония.
Ние едва ли сме владеели повече тези земи, колкото сърбите Косово и Метохия. За Македония плачем, а сърбите подиграваме…
Македония, Македония ми е зора-перефразирам Костов, когато се оправдаваше за удара срешу Сърбия
Македония днес първа ще получи дозата от доктрината Велика Албания на гърба си.
Но думата ми е за друго.


Българската история е пълна с примери, когато верните и единствено целесъобразни решения се наричат после национални катастрофи. До едно са наложени и провокирани отвън, като скланяне на справедливостта пред силата на меча.

И сега вижте пак примерите в началото. Значи, няма демократ, който да не е против сърбите и про американците. Те са винаги прави, дори когато съгрешат. Е, политиката на американците спрямо сърбите и косоварите е толкова фалшива, че чак дрънка. Може да е стратегически правилна, с оглед някакви американски геоинтереси, но едва ли-по скоро иде реч за емоция, която е облечена с празни приказки. Емоцията на баба Олбрайт.

Защото справедливостта е другаде.

Косово и Метохия са люлката на Сърбия. Чие е Търново? Чий е Разград?

Мотивът-там живеели 95 процента албанци ” Сърбите били срещу албанците, защото били 95% - това е същият абсурд, ако кажем че по време на Холокоста в Берлин евреите са били 95%,” направи аналогия професор Пантев.

През 99та подкрепата на ЕС и НАТО беше като нашият билет за ЕС. Да, ама едно такова подгъзуване не остава само-сега ще трябва да признаем държавата на терориста, нарко-барон и криминален тип Хашим Тачи -Змията. Неговата АОК беше до 1998г. в американския списък на терористите и благодарение на Мадлин Олбрайт, терористите и нарко-бароните се събудиха борци за свобода и човешки права. Доколко баба Олбрайт се е побъркала по Змията-не е ясно, но ЕС и НАТО тогава подкрепиха изцяло сменената американската политика. И ние, естествено. Нито иде реч за правото на самоопределение на нациите. Албанската нация отдавна си има държава. Признаване на Косово с аргументът-ми то така и така си е албанско, щото там има само албанци- и ще създаде страхотни проблеми на Балканите и в цял свят, вкл и у нас. Нали се сещате защо.

Сега може да дойде време да изядем дървото за правилния, проевропейски избор. Но това е по малкия зор.


Пантев пророкува две опасности

1. Налагане на демографския принцип като мотив за образуване на държава- който в крайна сметка е вследствие на обратно етническо прочистване и бомбардировките, когато много сърби напуснаха родните си места.
2. “Ефектът на доминото”-това следва да ви е ясно-навсякъде, където на дадена територия има превес даден етнос….

Аз ще посоча още две.

Навсякъде създаването на държавата на терориста Тачи ще се изтълкува като победа на радикалния ислям. На тези, които си постигат целта без оглед на средствата-наркотици, убийства, терор. Да, позволено е да се финансираме от наркотици, щом от това се изкарват пари за Революцията, позволено е да се убиват невинни. Това ще пришпори тероризма и ще му даде успешен модел за подражание.

2.Коsovo je srbsko! Ревяха един милион сърби на Косово поле, до гроба на княз Лазар, убит в битката, след която турците прегазват половин Европа. „Повече никой тука няма да посмее да ви бие”.Е, биха ги по всички параграфи, по международному.

В този смисъл Милошевич ще излезе борец за правата вяра и свободата на сърбите по окупираните вече територии. Потъпкани и поробени от калашниците на ислямисти-терористи и целият враждебен свят, без Русия. Милошевич –като последният бастион на ислямистите, новият Лазар.

Хачим Тачи-Змията-днес реабилитира Милошевич и удари шамар на цивилизования свят. Подигра му се заради недъзите и слабостите на демокрацията. Извива му ръцете от десет години, като друг либийски терорист. Показа му среден пръст, като си рзиграва коня под благосклонния му поглед и направи в сърцето на ЕС държава на нарко-мафията.

Паролата, да припомним, за неговият успех беше спазване на човешките права на албанците. Ха ся чакайте той да спази правата на сърбите в Косово и Метохия
Изглежда, най-яркият белег за демократичност не е биенето в гърдите и следването на мантри, а наричането на нещата със собствените им имена. Заблудата че избирателят е петимен да чуе собственото мнение през чужди, на партиите и медиите уста, е толкова плоска и тежко заплатена, като заблудата, че децата не оценяват мъдростта и правотата на бащите си, когато им се карат.

Но къде са българските политици-бащи на нацията.

Къде е Чърчил, който да предупреди-сега избирате чест вместо война, утре ще сте без чест и във война! Тези дни този пример беше цитиран от известен чехски коментатор. ЕС се е побъркал по въпроса за Косово-заключи той.

Ще дестабилизира ли ЕС въпросът за признаване на Косово.

При всички случаи ефектът ще е по много по-голям от очаквания. Съюзът ще се разцепи на опасяващи се за статуквото и такива, които не им пука от него. А може и да стане началото на края му. За да се изпълни клишето: В който съюз сме влезли, хаир не е видял..

Кой ще попречи на битите и нямащите кво да губят да се радикализират. Кой ще попречи да ни залее вълна от популизъм и национализъм. Ще се засили ли без туй силното руско влияние на Балканите?

И тогава ще видите едни права и един цивилизационен избор…

Тревожно ли е? Вие кажете.

chocho

Male
Брой мнения : 3595
Age : 55
Registration date : 07.11.2007

http://www.mocho.com

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Защо само ДПС?

Писане  Логик Пон 18 Фев 2008, 10:07

Boabab написа:...аз от години ратувам за етнически процент в ръководството на съществуващите партии. Лично на мен ДПС ми стори това, че помогна най-съществено на другите партии да не са партии...
Боабабе, това за "етническия процент" е такава фантастика, че не е реализирана никъде по света. Да не говорим, че няма критерий, по който някой да прецени "етническата принадлежност" на даден човек, освен ако той самият не си я обяви. Затова се нарича "етническо самоопределение". То обаче, първо, е субективна характеристика, и второ, е доброволно. Никой не е длъжен да го обявява. По-нататък, за ДПС. Ти сам пишеш, че ДПС е "помогнало" на другите партии да не са партии. Щом е "помогнало", значи процесът, който ти заклеймяваш, е протичал в самите партии. Какво изключение е тогава ДПС от останалите партии? Защо партията с най-малко депутати в парламента - говоря за началото, когато и БСП, и СДС, и земеделците имаха по три пъти повече депутати - защо именно на тази партия приписваш митична свръхсила? Хайде да не обвиняваме "малките" за бедите на "големите", защото по такъв начин оправдаваме истинските виновници.
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  Boabab Пон 18 Фев 2008, 10:36

Логик, по морален кодекс, приет вътре в партиите, етнически представители винаги могат да се впишат. В Германия има такова нещо по отношение на жените...Разбира се това са фантасмагории по отношение на България, където, "фините" разсъждения, които могат да практикуват само от зрели за демокрация хора...

Нямам време да търся из архивите си документа от страна на БКП уреждащ създаването на ДПС, заедно с поименните отговорници, пак оттам. Да си припомняме ли кой от ВСС гласува, че ДПС не е етническа партия и кой от същите тези се оказа сътрудник. Трябва да имаш предвид, също, че съм чел достатъчно сериозни улики, че тази партия е и руски инструмант, който по всяко време може да предизвика етнически конфликт. / не казвам, че американците нямат инструменти, просто са много слаби тук /

Това че процесът е протичал в самите партии е вярно, работата е че този процес включва на едно от първите места тъкмо ДПС и управлението на НДСВ, както и сегашното. А министърът на вътрешните работи и на правосъдието, тъкмо по най-важното времеме, беше Петканов, сътрудник, който още не е обявен. / поне по тазсутрешни данни от телевизията /
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Джеймс Бисет за Косово

Писане  Таки Пон 18 Фев 2008, 12:25

Бисет бе един от най-гласовитите противници на военната намесата на НАТО в бивша Югославия. така че неговото мнение за независимостта на Косово не е изненада.

Косово се управлява от военнопрестъпници, заяви бившият канадски посланик в Белград Джеймс Бисет в интервю за германския вестник “Юнге Велт”. “Под окупацията на НАТО те прогониха почти цялото неалбанско население, разрушиха над 150 християнски църкви и замъци. Независимостта на Косово ще запали мечтата за “Велика Албания” и отново ще дестабилизира Балканите”, смята дипломатът.

Според него независимостта на Косово нарушава международното право. Хартата на ООН и заключителният акт от Хелзинки също са нарушени. Териториалната цялост, суверенитет и неприкосновеността на границите са елементарни закономерности, които не могат да бъдат задраскани, така както си поискат страните от НАТО. Да се игнорират тези принципи означава да се накърнят основните принципи в отношенията между държавите от края на Втората световна война.

“САЩ показват невероятен интерес да застанат на албанска страна на Балканите. Това е познато. Но много ме разочарова начинът, по който Германия, Франция и Великобритания ги следват”, заяви Бисет.
http://www.focus-news.net/?id=n889473
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  Boabab Пон 18 Фев 2008, 12:59

Така или инак, че тази независимост си беше глупост глупост е. Глупостта обаче е проявявана, най-малкото, от Първато световна война насам, така че съображенията на хора / политици / днес при всяко положение ще е грешно. Поне докато не се сменят обстоятелствата.
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Любопитна ситуация..

Писане  Таки Пон 18 Фев 2008, 13:01

Днес министрите на външните работи на страните от ЕС ще се съберат в Брюксел в опит да постигнат компромис, въпреки категоричната позиция против независимостта на шест от страните-членки: Кипър, Гърция, Словакия, Румъния, България и Испания, които вече обявиха, че няма да признаят Косово, допълва агенцията.
http://www.focus-news.net/?id=n889519

От горните 6 страни, 3 са балкански. Със Сърбия, страните стават 4. Които териториално и по население доминират на многострадалния полуостров.

Не е ли този факт повод за размисъл за тези, които са склонни да приемат казуса "Косово" като "неизбежност" ?
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Швеция: "опасна ситуация"

Писане  Таки Пон 18 Фев 2008, 13:07

Швеция предупреди от създаването на “опасна ситуация” на Балканите, предаде днес АПА. Според външния министър на страната Карл Билд, който през 90-те г. на 20 в. беше специален представител на ООН за Балканите, предупреди от евентуална “опасна ситуация” на Балканите и в международната общност. Той разкритикува начина, по който се разрешава въпросът за Косово в рамките на ЕС.
http://www.focus-news.net/?id=n889547
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  Boabab Пон 18 Фев 2008, 13:53

Таки написа:
Швеция предупреди от създаването на “опасна ситуация” на Балканите, предаде днес АПА. Според външния министър на страната Карл Билд, който през 90-те г. на 20 в. беше специален представител на ООН за Балканите, предупреди от евентуална “опасна ситуация” на Балканите и в международната общност. Той разкритикува начина, по който се разрешава въпросът за Косово в рамките на ЕС.
http://www.focus-news.net/?id=n889547

Е, как. ....този Саариту не си ли беше говорил с него вече.
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Естествено ...

Писане  Таки Пон 18 Фев 2008, 15:59

Президентът на Севернокипърската турска република Мехмет Али Талят поздрави народа на Косово по случай обявената вчера независимост, пише турският вестник “Милиет”. В изявлението си по този повод Мехмет Али Талят изрази надежда, че независимостта на Косово ще се отрази благотворно на установяването на сигурност на Балканите. Севернокипърският президент призова да се спре противопоставянето между отделните народи в региона. Талят посочи, че се надява ЕС да реши най-после и кипърския въпрос, пише вестникът.
http://www.focus-news.net/?id=n889725

Напомням, че "Севернокипърската турска република" е призната само от Турция, така че думите на нейния "президент" имат международна тежест, подобна на тази на думите на Цар Киро. Но това не си личи от текста на "Фокус". Фасулче по фасулче, ден след ден, трябва да свикваме с "Новия Ред".
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  Помощ, граждани! Пон 18 Фев 2008, 16:09

моите преки наблюдения сочат, че в този новинарски сайт работят крайно неграмотни хора - просто управлението му е такова Cool

така че кой знае какъв Нов ред няма, има мърлящина и в този случай е чисто милиционерска

Cool
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  Надя Пон 18 Фев 2008, 17:30

Отказваме на Косово?
news.bg
Едностранно срещу акта в Прищина са се обявили Кипър, Испания, Румъния, Словакия, България и Гърция.

Тези шест страни са заявили, че не са готови в скоро време да признаят независимостта на сръбската провинция.

Това съобщават от Брюксел словенските медии, позовавайки се на външния министър на Словения Димитрий Рупел.

Припомняме, в момента в белгийската столица заседават външните министри на ЕС, които трябва да вземат решение по казуса „Косово".

От своя страна Португалия и Малта са заявили, че бъдещето на Косово ще се решава от Съвета за сигурност на ООН.

Според дипломатически източници за признаване едностранно обявената независимост настояват Франция, Великобритания ,Германия и Италия, както и Естония - според изявление на външното й министерство.

Според външния министър на Люксембург Жан Аселборн преговорите в Брюксел са трудни и думата „независимост" може да бъде произнесена късно тази вечер.

Комисарят по присъединяването Оли Рен от своя страна изразил очакването си всяка една страна членка индивидуално да заяви какво смята да предприеме.

След неуспеха на преговорите за Косово ЕС има морален дълг да доведе нещата до край, заявил още Рен, предава белградската радио В92.
Надя
Надя

Female
Брой мнения : 3898
Age : 58
Registration date : 29.11.2007

http://rksmb.hit.bg/

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Компетентно мнение

Писане  Логик Пон 18 Фев 2008, 18:00

Попаднах (за съжаление с цял месец закъснение ) на това мнение на Теодор Дечев. В него ще намерим много разумни обяснения:
http://www.de-zorata.de/forum/index.php/topic,389.msg7544.html#msg7544
Тук ще дам няколко откъса:
СОФИЯ – ПРИЩИНА - БЕЛГРАД
Както се вижда, Русия може да се възползува от евентуалната подкрепа на някои държави за независимостта на Косово и да поиска същият аршин да се прилага и към подкрепяните от нея, фактически независими анклави в Молдова и Грузия. Трудно е да се очаква, че в Москва ще пропуснат подобен прецедент и ще наблюдават пасивно ставащото.

Обявявянето на независимостта на Косово, най-вероятно ще предизвика въздишка на облекчение и сред белградския политически елит, въпреки заклинанията „Не дамо Косово”, с които ни засипва подавляващата част от сръбските политици.
---------------------------------------------------
Сегашното положение на сръбското малцинство в Косово също няма да се промени. И при обявяване на независимост в Прищина и при запазване на „status-quo”-то, гарант за безопасността на сърбите и на другите малцинства в Косово, (в това число и на българите от мюсюлманско изповедание – „горанците”, за които би трябвало да сме най-загрижени), е Европейският съюз, а не Сърбия, която няма никакви лостове за въздействие в напускащата я провинция.

--------------------------------------------------------------------------------------
Евентуалното прекрояване на границата между Косово и Сърбия може да предизвика в Западните покрайнини спонтанен акт на отделяне, който няма да бъде проява на български иредентизъм, а прагматично използуване на историческия момент за присъединяване именно към Европейския съюз.
Българите в Царибродско и в Босилеградско едва ли имат основание да бъдат толкова лоялни, за да чакат влизането им в Европейския съюз да стане с приемането на Сърбия в „брюкселското семейство”. Сърбите в Западните покрайнини ще бъдат силно изкушени да се окажат в положението на „привилегировано малцинство”, точно в контактната зона между ЕС и Сърбия, която някога в бъдещето би могла и да влезе в европейското семейство. За тях би било твърде удобно и приятно да дочакат присъдиняването на Сърбия към ЕС ... на европейска територия.

------------------------------------------------------------------------------
Всички тези съображения най-вероятно карат сръбския политически елит да демонстрира непоколебимост по отношение на независимостта на Косово и едновременно с това да се моли, политически кошмар в „Стара Сърбия” да приключи, колкото се може по-бързо. Ако Косово обяви независимост едностранно, Сърбия няма да признае новата държава, ще се цупи и дори ще се зъби на държавите, които признаят новата държава със столица Прищина. Но Белград няма да си помръдне пръста, за каквото и да е силово противопоставяне на обявената независимост. Най-вероятно, няма да дочакаме искания от сръбска страна за преначертаване на старата вътршно-югославска административна граница. В Белград ще се отдадат на мирни протести и на гръмогласна риторика срещу „самозванците” от Прищина. Подобна позиция веорятно ще заеме и Русия. Ще последват месеци на шумни протести и на силни думи.

Когато първоначалната истерия попремине, сръбското правителство най-вероятно ще започне да настоява за „кантонизация” на Косово и за даване на максимално широки гаранции за правата на сръбското малцинство там. Русия ще извади изпод миндера Приднестровието, Абхазия и Южна Осетия и ще представи на САЩ и на ЕС, (както и на Молдова и Грузия), сметката с цената на Косовската независимост.

-------------------------------------------------------------------------------------------------
Каква би била рационалната позиция на българското правителство ? Ясно е, че бързото признаване на независимостта на Косово, би спечелила на България благодарността на всички в Прищина, но би влошила до крайност отоншенията с Белград. В случая, България е сякаш измислена за обект на който Сърбия да изкара яда си. В Белград разполагат с някои мерки, които биха могли да нанесат на България неприятни икономически загуби. Затова една въздържаност на правителството и парламента ни по отношение на признаването на независимостта на Косово би била разбираема. Не е и нужно Сърбия да бъде допълнително унижавана, в момента в който окончателно се слага край на мисията й на „Пиемонт на Балканите”.

Едновременно с това, не бива да се допуска изпадане в другата крайност. България под никакъв предлог не трябва да осъжда евентуалното обявяване на независимостта на Косово. За това не би имало нито политически, нито морални аргументи.

Българското общество и съответно българските медии не трябва да допуснат развихрянето на „белградското лоби” в София и страната. Най-малко на нас прилича да „държим исо” на „историческите претенции” на Сърбия в Косово. Претенциите на Сърбия към Косово, базирани преди всичко на „исторически аргументи”, датират от Средновековието и са с толкова голяма тежест, каквато биха имали претенциите на България към Белград и Браничево.

Достатъчно дълго сме били свидетели на демонизирането на косоварите и на техните политически лидери. Белградските специални служби безспорно си вършат съвестно работата, създавайки образ на косоварите като на родени мързеливци, престъпници и най-вече наркотрафиканти. Здравомислещите хора в България трябва да си дават ясно сметка, че организираната престъпност в Сърбия, по нищо не отстъпва на тази в Косово, а в сравнение с паравоенните формирования на Желко Ражнятович – Аркан, Армията за освобождение на Косово (АОК) дори и през най-силните си дни, изглежда като скаутско дружество.
--------------------------------------------------------------------------
Що се отнася до сегашния министър-председател на Косово – Хашим Тачи, той по никакъв начин не изглежда по-зле от многобройните латиноамерикански политици, хвалени за това, че са заменили партизанската война и автоматите си с политическото поприще и официалните костюми и вратовръзки.
Затова, официална България може да почака с признаването на независимостта на Косово, но българската общественост, неправителствените организации и българският бизнес не трябва да губят никакво време за осъществяване на контакти с властите в Прищина и с наченките на гражданско общество в новопоявяващата се република. Те не трябва да бъдат възпирани по никакъв начин в тази си мисия от българските официални власти. Реалностите в Косово са ясни и към тях трябва да се подхожда прагматично и без предразсъдъци.
Ако някой от тези, които цитират десетки други източници, беше цитирал това мнение, много от нашите домогвания до истината щяха да бъдат облекчени. За мен основният извод е, че умните държави - а сред тях безусловно е Сърбия - ще извлекат полза за себе си дори от събитията, които в очите на всички изглеждат като загуба. Да видим как ще се държи България.
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

КОСОВО: поименна анкета - Page 2 Empty Re: КОСОВО: поименна анкета

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 2 от 6 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите