Е Д И Н   С В О Б О Д Е Н   Ф О Р У М
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Ханчето на бачо Никола 3

+18
ВЕЛЗО
Агата
Логик
malakai
komarKo
blag009
(Бай Вълко)
Радомир
Надя
Apostola na Svobodata
pheras
Помощ, граждани!
marapepelia6ka
jovina
chocho
Таки
nikiforov
Boabab
22 posters

Страница 31 от 38 Previous  1 ... 17 ... 30, 31, 32 ... 34 ... 38  Next

Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  Помощ, граждани! Съб 01 Май 2010, 21:16

вино навън (от бутилка) не съм пил от години

виж патрони - да

Cool
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  nikiforov Съб 01 Май 2010, 21:16

няма лошо - има червено/бяло/ ИСПАНСКО с коркова тапа ....2,30 кинта...

да превеждаш от сайт на енолози е "престижно" ?
nikiforov
nikiforov

Male
Брой мнения : 3858
Age : 74
Registration date : 13.10.2007

http://www.snikiforov.com

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  ВЕЛЗО Съб 01 Май 2010, 21:23

nikiforov написа:да превеждаш от сайт на енолози е "престижно" ?

Преводът не е сред срамните занятия... Laughing

ВЕЛЗО

Брой мнения : 597
Registration date : 11.03.2010

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  ВЕЛЗО Съб 01 Май 2010, 21:25

Помощ, граждани! написа:вино навън (от бутилка) не съм пил от години Cool

Нито дори мераклийско? С домат на кесия? pig

ВЕЛЗО

Брой мнения : 597
Registration date : 11.03.2010

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  nikiforov Съб 01 Май 2010, 21:27

не съм си и помислял ..
още повече ,че не съм си и помислял да чета Фройд в оригинал
nikiforov
nikiforov

Male
Брой мнения : 3858
Age : 74
Registration date : 13.10.2007

http://www.snikiforov.com

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  Помощ, граждани! Съб 01 Май 2010, 21:31

nikiforov написа:

да превеждаш от сайт на енолози е "престижно" ?

уверил съм се, че на човек му трябват обширни познания и контакти, за да се ориентира добре в изобилието на вино

съвсем наблизо, в Заарбрюкен се засякохме случайно с един мой приятел - енолог, който дълго време работеше в "Енотека уно"...говорихме - и не само - за вино около пет часа

само с четене не става
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  ВЕЛЗО Съб 01 Май 2010, 21:42

Помощ, граждани! написа:
nikiforov написа:

да превеждаш от сайт на енолози е "престижно" ?

уверил съм се, че на човек му трябват обширни познания и контакти, за да се ориентира добре в изобилието на вино

съвсем наблизо, в Заарбрюкен се засякохме случайно с един мой приятел - енолог, който дълго време работеше в "Енотека уно"...говорихме - и не само - за вино около пет часа

само с четене не става

Виж сега, аз съм българин и цървулите са ми на тавана pig

Като такъв имам прости обяснения за простите неща. Пазарът на вино е символът на съвременния спекулативен капитализъм - най-спекулативният възможен пазар на продукт за директна консумация.

Виното трябва да държи едно качество, а именно - да е вино. Познава се лесно - трябва да мирише на вино и да има вкус на вино. Колкото по-близо до традиционните методи на производство - чувала, бъчвата - толкова по-добре, но като нямаш лозе, ще купуваш фабрично - три, четири, пет лева литъра - колкото струва. В пластмасовия мях, хубавото вино старее добре.

И още нещо: който не разбира от храна, да не си помисля да говори за вино. Останалото са лозарски пинизи, които не те интересуват.

Това е всичко.

ВЕЛЗО

Брой мнения : 597
Registration date : 11.03.2010

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  Помощ, граждани! Съб 01 Май 2010, 22:07

при@телю,

пазарът на вино, като всеки пазар, има недъзи, които обаче не трябва да прехвърляме веднага върху стоката

първият ми шок, като дойдох тук за по-дълго време миналата есен, бе че вино, което в България струваше в един момент 15 лв, тук беше за 2 евро и нещо; мисля че виното беше сира на JPChenet...

за да умееш да отличаваш хубавото вино, ти трябва опит, което изисква време

и е шокиращо запознаването с логичната истина, че не винаги има корелация между цена и качество

тук наистина има вина за 2-3-4 евро, предимно местен ризлинг, който по качество надминава българските вина за 8-10 кинта

но това е не само заради пазара, който допуска и даже поощрява неперфектната информация, но и защото докато Германия е първа или втора по ефективност от декар грозде, България е на дъното - предпоследна

прочее, за пластмасата не знам

имам един приятел - художник, където често употребявам вино от такава вместимост, но на мен четири литра едно и също ми омръзват

въпреки, че така бутилират и прилични вина - виждал съм мерло "Мезек", например
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  ВЕЛЗО Съб 01 Май 2010, 22:43

Помощ, граждани! написа:пазарът на вино, като всеки пазар, има недъзи, които обаче не трябва да прехвърляме веднага върху стоката

първият ми шок, като дойдох тук за по-дълго време миналата есен, бе че вино, което в България струваше в един момент 15 лв, тук беше за 2 евро и нещо; мисля че виното беше сира на JPChenet...

за да умееш да отличаваш хубавото вино, ти трябва опит, което изисква време

и е шокиращо запознаването с логичната истина, че не винаги има корелация между цена и качество

тук наистина има вина за 2-3-4 евро, предимно местен ризлинг, който по качество надминава българските вина за 8-10 кинта

но това е не само заради пазара, който допуска и даже поощрява неперфектната информация, но и защото докато Германия е първа или втора по ефективност от декар грозде, България е на дъното - предпоследна

От опит съм забелязал, че най-доброто съотношение качество-цена при бирите и вината обикновено е второто най-евтино Laughing

При вината мога да те успокоя - истината не е много логична, но корелация между качеството и цената няма или ако искаме непременно да обясняваме всичко, не е открит алгоритъмът на нейното изчисляване, тъй като се предполага, че зависи от нейзвестни фактори на финансовите или други глобални пазари, но във всеки случай извън света на виното и земеделието Laughing

Колкото до бутилките, които там били по-евтини отколкото тук - кокошкарска работа, като с хубавите памучни ризи - куфарна търговия. Продуктите на тамошното субсидирано винопроизводство, опит за конкуренция на френското на местно равнище, явно се продават у нас като кой знае какво Laughing

Който си мисли, че като си купува различни бутилчици и ампулки и ги опитва, се научава да различава хубавото, греши. Просто плащаш висока добавена стойност и вкарваш пари в потреблението - година, две, пет, десет - за сметка на собствения си депозит Laughing

ВЕЛЗО

Брой мнения : 597
Registration date : 11.03.2010

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  Таки Нед 02 Май 2010, 09:45

За "Вината на Партиите"

Нали у нас не сме имали скоро еднопартийна система, та говорим не за "Вината на Партията", а за "Вината на Партиите", като обикновено визираме двете най-големи - ПАСОК и НД. Край на лиричното отклонение.

У нас сериозните вина започват от 6 Евро (цени на кава). В района 10 - 15 Евро се движат вината с best value for money. След което започва областта на less and less value for money .. Wink В която цената като функция на качеството расте експоненциално.

Всъщност, в свободния пазар тази релация като че ли е универсален закон. Хайде и една графичка. Value minimum е минималната цена, на която може да се купи дадена стока или услуга.

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Value_money
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  ВЕЛЗО Нед 02 Май 2010, 10:27

Таки написа:У нас сериозните вина започват от 6 Евро (цени на кава). В района 10 - 15 Евро се движат вината с best value for money. След което започва областта на less and less value for money .. Wink В която цената като функция на качеството расте експоненциално.

Всъщност, в свободния пазар тази релация като че ли е универсален закон. Хайде и една графичка. Value minimum е минималната цена, на която може да се купи дадена стока или услуга.

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Value_money

Сериозното вино върви със сериозна пържола - начукана, поръсена с лук и пипер и изпържена в мас или в хубав зехтин. И ако за виното сме съгласни, че поставяме летвата за best value for money твърде високо, то как стои въпроса със свинското месо? Аз мисля, че трябва да е угоявано на жълъд, но дори да не е, то поне да е прясно заклано Suspect

Всъщност, аз май обичам да пия вино след като се наям, че ми е по-сладка приказката pig

Това обаче изобщо не означава, че ям какво да е, защото когато не съм ял богато, никое вино не може да ме впечатли. Освен това съм крайнодесен традиционалист и мразя новата кухня и тем подобни лигавщини What a Face

ВЕЛЗО

Брой мнения : 597
Registration date : 11.03.2010

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  chocho Нед 02 Май 2010, 15:16

Момчета, чудя се какво прави такава хубава тема в тази тема scratch ?

chocho

Male
Брой мнения : 3595
Age : 55
Registration date : 07.11.2007

http://www.mocho.com

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  Помощ, граждани! Нед 02 Май 2010, 15:20

давай, отваряй нова

за връзка със старата - със сигурност онези лица ще има какво да научат Cool
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  chocho Нед 02 Май 2010, 15:31

Помощ, граждани! написа:давай, отваряй нова

за връзка със старата - със сигурност онези лица ще има какво да научат Cool

лица

Shocked

chocho

Male
Брой мнения : 3595
Age : 55
Registration date : 07.11.2007

http://www.mocho.com

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  ВЕЛЗО Нед 02 Май 2010, 15:33

chocho написа:Момчета, чудя се какво прави такава хубава тема в тази тема scratch ?

Е нали уж е ханче scratch

Може някой да се прежали да отвори тема IN VINO VERITAS, но моля ви, без твърде много рекламни снимки на шишета новозенландски вина, гарнирани с папратови клонки и искрящи чаши... все пак цървулките са на тавана, знаем кое как Twisted Evil

ВЕЛЗО

Брой мнения : 597
Registration date : 11.03.2010

Върнете се в началото Go down

Ханчето на бачо Никола 3 - Page 31 Empty Re: Ханчето на бачо Никола 3

Писане  Таки Нед 02 Май 2010, 18:34

Сериозното вино върви със сериозна пържола ...
Много лаф, малко пържола ... Twisted Evil Get some real parzhola, together with oвчици, дечица, птички etc. рустикалии.

За тези, които не я познават, препоръчвам системата "електрически грил с подлежаща водна вана". Водата не само "гаси" падащата мазнина, с което силно се намалява произвежданият дим, но също се награвя и бавно се изпарява, с което овлажнява отдолу месото и не му позволява да изгори лесно. На клипчето се виждат 5 бегли димчета.