Е Д И Н   С В О Б О Д Е Н   Ф О Р У М
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Престъпленията на капитализма

+10
Помощ, граждани!
сноб
(Натали)
Таки
chocho
(TiUG)
komarKo
Лаик
blag009
Sonia
14 posters

Страница 3 от 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Извинявам се за чуждиците .. Заприличах на съвременен мацедонец

Писане  chocho Вто 22 Апр 2008, 12:42

Ужас, сега ако извадиш и дигитрона...

chocho

Male
Брой мнения : 3595
Age : 55
Registration date : 07.11.2007

http://www.mocho.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Sonia Вто 22 Апр 2008, 12:42

Натали написа: Както ме дразнят пропагандните похвати на Калчев, така намирам и Сонините също за твърде неприемливи.

Има малка разлика, обаче, Натали - на мен никой не ми плаща да правя пропаганда. Това, което описвам е моят живот, моите идеи, моите утопии, ако искаш...

А относно утопиите някой казваше:

"Приближавам се две крачки, той се отдалечава c две крачки.
Вървя десет крачки и хоризонта се премества с десет крачки по-нататък.
Колкото и да вървя, няма да го стигна никога.
За какво служи утопията?
Служи точно за това: да вървим
."

Аз все още успявам да вървя...
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Sonia Вто 22 Апр 2008, 12:53

Таки написа:
1. За мен е грешка както да се говори за някакъв "глобален капитализъм" (при тези огромни разлики в неговата имплементация по света) , така и за някакъв "глобален комунизъм" .

Няма "глобален капитализъм"... За щастие, все още няма. Има процес на глобализация, обаче, който се налага от капитализма с жестоки методи. Всичко е пред очите ни. Зависи кой накъде гледа, разбира се...и кой му плаща , за да гледа наляво или надясно...или да гледа собствения си нос...
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  (Натали) Вто 22 Апр 2008, 13:14

Хвърча между етажите и не мога да се похваля с особена концентрация, но...

Ригас, критиката на съвременния капитализъм от позициите на комунизма е гавра с човешката памет. Знаеш, че трудно понасям гаврите - както отляво, така и отдясно.

На Калчев също вече никой не му плаща за пропагандата, той го върши просто по навик и защото не може да прави друго. Колкото за социализма, вярно е, че той не плащаше така щедро, както капитализмът, но плащаше. Понякога цената беше да останеш жив и психически здрав, понякога разбита панелка в краен квартал насред неокосената ливада, понякога лека служба с мизерна заплатка, но другите и нея нямаха.

Просто разпределението при диктатурата е друго, там всичките (малко на брой и обикновено откраднати!) пари отиват за една малка олигархична върхушка, а другите избират между живота и разцепената по средата течаща панелка. Като гледам красивия си и подреден по човешки вкус град, дома си, свободата си - много трудно е някой да ме убеди да се върна при онези "предимства". Обстоятелството, че повечето в този форум също не сте вече при онези големи "соцкрасоти", ви опревергава ежесекундно.

(Натали)

Брой мнения : 766
Registration date : 17.04.2008

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Sonia Вто 22 Апр 2008, 13:41

Натали написа:Обстоятелството, че повечето в този форум също не сте вече при онези големи "соцкрасоти", ви опревергава ежесекундно.

Което не ни пречи да виждаме "капгрозотите", Натали...

А колкото до панелки, аз не ги познавам. Живяла сън в тухлен апартамент в двуетажна кооперация на 170 крачки от морето, баща ми - обречен да бъде работник поради антикомунистическото си минало - си беше построил и виличка на два етажа в една курортна област край морето, изучи двете си дъщери в университет и си остана антикомунист до края на дните си.
Аз, като дъщеря на антикомунист, имах някоя друга пречка, но изживях прекрасно първите си 29 години...с много смях, с много книги, театри, палатки, разпивки, приятели, безгрижие...

Чудя се с коя от горните "соцкрасоти" мога да се похваля тук, в слънчева и красива Италия...
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty 'Позициите на комунизма'

Писане  Таки Вто 22 Апр 2008, 14:28

Ригас, критиката на съвременния капитализъм от позициите на комунизма е гавра с човешката памет. Знаеш, че трудно понасям гаврите - както отляво, така и отдясно.
Наталия, вече писах, че за мен днес няма някакви универсални "позиции на комунизма".

В нашата Лаборатория имаме двама колеги - членове на ГКП. И двамата са в УС на големи синдикални организации. Дамата - в УС на Съюза на гръцките учени, а другарят - в УС на профсъюза на работещите в "Демокритос" (не-научния персонал) и представител на тези хора в УС на Центъра. И двамата си взаимодействат отлично с колегите си от други политически партии ** и се радват на тяхното уважение. ДЕ ФАКТО, понеже сме капиталистическа страна, тяхната дейност е критика на недъзите на капитализма, които ни касаят, и в това няма никаква "гавра с човешката памет" , а грижа за интересите ни, която се цени високо от целия политически спектър на колегите в Центъра (около 700 души) .

При това положение, сред което живея ежедневно, не очаквай от мен да предам тези конкретни хора, в името на престъпления, случили се другаде и по друго време. Както няма да предам и своите десни колеги, товарейки върху невинните им плещи вините на старата гръцка десница от 30-те и 50-те, за които бих могъл да разказвам в десетки страници, но не виждам никакъв смисъл.

** При нас отдавна е било разбрано, че няма полза от отделни профсъюзи. Имаме си партийни фракции в профсъюзите, които се борят за надмощие в рамките на един единствен браншов профсъюз. Според силата на фракциите, в УС се избират леви, десни и други, които са задължени да работят заедно за благото на избралите ги. И те съумяват да го правят в почти всички случаи.
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty да живей фройдизЪма !

Писане  nikiforov Вто 22 Апр 2008, 14:28

при бащи антифашисти / да забравим временно капа / - децата анткомунисти ...да не давам примери ...
при бащи антикомунисти - децата комунисти ...да не давам примери ...
nikiforov
nikiforov

Male
Брой мнения : 3858
Age : 74
Registration date : 13.10.2007

http://www.snikiforov.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty да живей фройдизЪма !

Писане  chocho Вто 22 Апр 2008, 14:43

За това слушайте Фройдиана: Laughing

https://www.youtube.com/watch?v=ZQ7-yqfUpFU

chocho

Male
Брой мнения : 3595
Age : 55
Registration date : 07.11.2007

http://www.mocho.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Sonia Вто 22 Апр 2008, 14:43

nikiforov написа:при бащи антифашисти / да забравим временно капа / - децата анткомунисти ...да не давам примери ...
при бащи антикомунисти - децата комунисти ...да не давам примери ...
Не знам кого имаш предвид в първия вариант, но при всички положения той е на мода в България, а и навсякъде. Особено на Запад беше, и е, много добре заплатен.

Вторият, т.е. моят вариант, е по-неудобен ( и в България , и тук ) и е абсолютно непечеливш, но нали знаеш колко му е на артиста: дай му една бутилка вино и му покажи пътя към сцената...
А сега хващам пътя към леглото.
Благодаря ви за компанията!
Соня
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  (Натали) Вто 22 Апр 2008, 14:56

И при социализма, и при капитализма съм си гледала предимно работата. Малко време е оставало за палатки, по виното не си падам, не обичам и компании със слушане на чалга. Падах си по хубавите клубове, изисканите и светли места, нямам предвид външния лукс, а хората, с които се срещах там. Изобщо не упреквам обаче онези, които са живели по друг начин. Особено щом са намирали така щастие. Но всичко това никак не пасваше на излъчването на света, в който живеех, той излъчваше духовна мизерия. Затова с удоволствие се лиших от другото, замених го за свобода.

Екатерина Томова разказва една интересна история за човек, който я е предал навремето за 300 лева. "Не те предадох, а те продадох!" - й казва цинично в очите той, когато тя го упреква. 300 лева бяха една прилична заплата. Но вижте цената на това приятелство. То има цената на една месечна заплата. Ето илюстрацията на онази мизерия. Всякакви приказки тук са излишни. Това, че си живял добре, незабелязвайки душевното падение на обкръжението си, говори само че си се напасвал добре към него.

(Натали)

Брой мнения : 766
Registration date : 17.04.2008

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Sonia Сря 23 Апр 2008, 19:39

Натали написа: Но всичко това никак не пасваше на излъчването на света, в който живеех, той излъчваше духовна мизерия. Затова с удоволствие се лиших от другото, замених го за свобода.
-----------------------------
300 лева бяха една прилична заплата. Но вижте цената на това приятелство. То има цената на една месечна заплата. Ето илюстрацията на онази мизерия. Всякакви приказки тук са излишни.
Натали, позволявам си едно уточняване и един въпрос:
1. Много е лесно да си свободен в свободна страна. По-трудно е да си свободен под една диктатура, на пролетариата, например. Лично аз имам доста примери за проявена интелектуална свобода на работното си място. Естествено, това ми коства един куп неприятности с бившия зам.министър на културата на Людмила Живкова и тогавашен мой шеф. Опита се да ме подведе под всякакъв вид отговорност ( партийна и професионална), заяви на съответно място "Или тя или аз в този град", но не успя. А бях само на 27 години. Нямах партийни роднини, но бях интелектуално свободна. Независимо от диктатурата на пролетариата.
Когато дойдох в Италия, начинът, по който се изразявах и реагирах, изненадваше непрекъснато новите ми познати и колеги - оказваше се, че съм доста различна от серийния хленчещ източен политически беглец, който биваше заплатен според хленченето - колкото повече бил страдал под комунизма, толкова по-добре го заплащаха.
Oказваше ce, за разлика от хленчещото стадо, че съм си живеела доста добре в България. И веднага ми лепваха комунистически етикети - човешката баналност и елементарност нямат граници - докато накрая не успяха да ме убедят, че съм комунистка. Като такава в Италия съм в отлична компания...

2. Ако цената на едно приятелство се мери от заплатената парична сума, при 30 000 лева (вместо 300) предателството по-малко или по-голямо би било според теб? Размерът на приятелството обратно пропорционално ли е на цената на предателството? А ако предателството е без пари? Гратис?
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty "Mълчаливо масово убийство"

Писане  Sonia Сря 23 Апр 2008, 20:27

ООН : Увеличението на цените на хранителните продукти е равносилно на "мълчаливо масово убийство".

Ян Циглер обвинява глобализацията в " концентриране на монополи между богатите на Земята".
Според Циглер, хората, които умират от глад, могат да се разбунтуват: " Възможно е това да стане както по време на Френската Революция"

L'Onu: l'aumento dei prezzi del cibo «è un silenzioso omicidio di massa»

http://www.corriere.it/esteri/08_aprile_20/onu_carestia_denuncia_d275f0b4-0f06-11dd-b370-00144f486ba6.shtmlПрестъпленията на капитализма - Page 3 1641356--180x140
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  (Натали) Сря 23 Апр 2008, 20:32

Няма предателства без заплащане, Соня, още от времето на Христос тези дейности винаги се заплащат. Незаплатеното предателство се прави от идеализъм или лудост, не знам обаче има ли разлика между тях. Има и случаи, когато човек не знае, че върши предателство, душата е склонна да се самозалъгва. Най-тежко е, когато го правиш с цел да навредиш някому или не ти пука, че ще му навредиш, защото твоето собствено его и желанието да извлечеш изгода от дадено дело/човек стоят много по-високо в личната ти класация от желанието да не причиниш някому вреда.

Лично за мен, каквото и да кажат за миналото ми, това не би ме отвело при комунизма. Средата ми беше от хора, които имаха дарбата да анализират човешката душа, и то в най-големите й бездни и извисявания. Поради това нещата твърде отрано се виждаха в техния разрез, а не в романтичната им светлина, в която е склонна да ги вижда младостта.

Не казах никъде, че сумата оправдава предателството. Само казах, че тази дейност в България се вършеше на много ниска цена. Дори цената на мръсотията ни беше малка, а това говори за ниския праг, на който се продаваме. Цена, която може да плати всеки, затова и предателствата са толкова много. Мен повече ме възмути в разказаното от Томова фактът, че се прави разлика между "предавам" и "продавам". В духовните пространства такава разлика няма, който предава, той и продава. И обратно.

(Натали)

Брой мнения : 766
Registration date : 17.04.2008

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Sonia Сря 23 Апр 2008, 21:43

Всъщност, това, което ми се стори странно, Натали, е този вид оценка на предателството - понеже за по-малко пари, то тогава още по-долно.
Не мисля, че има степенуване в предателството. Дали са 30 сребърника, дали са 300 лв, дали са пенсиите на хилядите работници в Енрон...homo homini lupus...
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  (Натали) Чет 24 Апр 2008, 00:36

Sonia написа:Всъщност, това, което ми се стори странно, Натали, е този вид оценка на предателството - понеже за по-малко пари, то тогава още по-долно.
Не мисля, че има степенуване в предателството. Дали са 30 сребърника, дали са 300 лв, дали са пенсиите на хилядите работници в Енрон...homo homini lupus...

Не съм твърдяла нищо по отношение на оправдаването. Ставаше дума, че за много пари е поне обяснимо защо. Обяснимо, това имам предвид, оправдано, поне в моите очи, то никога не е. Малцина предлагат много пари, това прави предателствата много по-редки. При нас е удивителна и цената, и масовостта.

(Натали)

Брой мнения : 766
Registration date : 17.04.2008

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Лаик Чет 24 Апр 2008, 10:38

пусто няма кой да развее червеното знаме на клетите работници от енрон, да им отвори очите за единственият верен път и да ги поведе на борба....
Laughing sunny Razz
Лаик
Лаик

Male
Брой мнения : 884
Age : 52
Registration date : 07.11.2007

http://www.toto.bg/

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Sonia Чет 24 Апр 2008, 12:13

Лаик написа:пусто няма кой да развее червеното знаме на клетите работници от енрон, да им отвори очите за единственият верен път и да ги поведе на борба....
Laughing sunny Razz
"Червено знаме", "комунистите ядат деца"...бих могла да ти пожелая да се намериш в положението на "клетите работници", за да разбереш трагедията им, но ми е в стила...
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Лаик Чет 24 Апр 2008, 12:22

Sonia написа:
Лаик написа:пусто няма кой да развее червеното знаме на клетите работници от енрон, да им отвори очите за единственият верен път и да ги поведе на борба....
Laughing sunny Razz
"Червено знаме", "комунистите ядат деца"...бих могла да ти пожелая да се намериш в положението на "клетите работници", за да разбереш трагедията им, но ми е в стила...

всички българи, скъпа сме* в положението на тези клетници защото комунистите ти им изпапкаха пенсионните фондове

*-вече пенсионерите мизеруват с по 100-200 евро на месец, а по младите се трепят да покриват издръжката им, но пък за техните пенсии след време пак не остава почти нищо...

та как ако не изроди да наричам комунстите от БКП осъществили този грабеж. мила Question
Лаик
Лаик

Male
Брой мнения : 884
Age : 52
Registration date : 07.11.2007

http://www.toto.bg/

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Sonia Чет 24 Апр 2008, 12:55

Лаик написа:

всички българи, скъпа сме* в положението на тези клетници защото комунистите ти им изпапкаха пенсионните фондове

*-вече пенсионерите мизеруват с по 100-200 евро на месец, а по младите се трепят да покриват издръжката им, но пък за техните пенсии след време пак не остава почти нищо...

та как ако не изроди да наричам комунстите от БКП осъществили този грабеж. мила Question
Ако намериш място в горната ситуация и за малко капитализъм, би бил по-достоверен...

П.С Въпрос с завишена трудност: кой мислиш, че ограбва клетите американци? Ако успееш да си отговориш, ще означава, че може би нещо си разбрал от капитализма, ако не, дерзай, продължавай да четеш тази тема...и да тананикаш "комунистите ядат деца"...
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Лаик Чет 24 Апр 2008, 13:09

Sonia написа:
Лаик написа:

всички българи, скъпа сме* в положението на тези клетници защото комунистите ти им изпапкаха пенсионните фондове

*-вече пенсионерите мизеруват с по 100-200 евро на месец, а по младите се трепят да покриват издръжката им, но пък за техните пенсии след време пак не остава почти нищо...

та как ако не изроди да наричам комунстите от БКП осъществили този грабеж. мила Question
Ако намериш място в горната ситуация и за малко капитализъм, би бил по-достоверен...

П.С Въпрос с завишена трудност: кой мислиш, че ограбва клетите американци? Ако успееш да си отговориш, ще означава, че може би нещо си разбрал от капитализма, ако не, дерзай, продължавай да четеш тази тема...и да тананикаш "комунистите ядат деца"...

остави сега негрите Very Happy

1989 г. България управлявана 45г. от комунисти, пенсионните фондове празни - къде са парите?
Лаик
Лаик

Male
Брой мнения : 884
Age : 52
Registration date : 07.11.2007

http://www.toto.bg/

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Sonia Чет 24 Апр 2008, 13:28

Лаик написа:

остави сега негрите Very Happy

1989 г. България управлявана 45г. от комунисти, пенсионните фондове празни - къде са парите?
Не знам, но нали отвори тема "Зверствата на комунизма" ? Бъди сигурен, че там ще намериш отговор на всичките си въпроси.

А аз тук пиша за престъпленията на капитализма. И за негрите...
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  nikiforov Чет 24 Апр 2008, 13:31

едно от най-големите престъпления на капитализма е , че роди комунизма .... не само като теория ...
nikiforov
nikiforov

Male
Брой мнения : 3858
Age : 74
Registration date : 13.10.2007

http://www.snikiforov.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Sonia Чет 24 Апр 2008, 13:36

nikiforov написа:едно от най-големите престъпления на капитализма е , че роди комунизма .... не само като теория ...
Защо тогава се борим против комунизма? Не е ли по-добре да се борим против капитализма, предвид най-голямото му престъпление, вместо да му се възхищаваме колко бил лъскав и справедлив?
Sonia
Sonia

Female
Брой мнения : 1244
Age : 72
Registration date : 10.10.2007

http://www.Bulgaria-Italia.com

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Помощ, граждани! Чет 24 Апр 2008, 13:43

а какво да правим с комунизма, соня?
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Помощ, граждани! Чет 24 Апр 2008, 15:28

какво стана с пенсионните фондове при комунизма, соня?

Натрупаните нетни активи в трите пенсионни фонда - универсален, професионален и доброволен - за миналата година възлизат на 2.3 млрд. лева, съобщиха от Комисията за финансов надзор (КФН).

Нетните активи в пенсионните фондове регистрират ръст от 52.79 на сто в сравнение с нетните активи към 31 декември 2006 година. Броят на осигурените лица за същия период нараства със 7.48 на сто и достига 3 440 814 души в края на отчетната година.

Пенсионно-осигурителните дружества приключват 2007 г. с приходи от 84 млн. лв., което представлява увеличение с 39.6 млн. лв. или 89.37 на сто в сравнение с реализираните приходи през 2006 година.

Окончателните резултати от дейността по допълнително пенсионно осигуряване за 2007 г. в голяма степен съвпадат с обявените от КФН пред февруари предварителни резултати. Несъществени разлики се наблюдават при някои финансови показатели на пенсионно-осигурителните дружества като: балансови активи (увеличение общо със 106 хил. лв. в сравнение с предварителните резултати), разходи (увеличение общо с 403 хил. лв.) и финансов резултат (намаление общо с 400 хил. лв.).


http://mediapool.bg/show/?storyid=138487
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Престъпленията на капитализма - Page 3 Empty Re: Престъпленията на капитализма

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 3 от 4 Previous  1, 2, 3, 4  Next

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите