Е Д И Н   С В О Б О Д Е Н   Ф О Р У М
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Международни новини 3

+10
Агата
nikiforov
Boabab
HEXE
Надя
pheras
komarKo
chocho
Робърт Боев
Таки
14 posters

Страница 3 от 14 Previous  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Next

Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Boabab Чет 03 Ное 2011, 18:23

От друг форум:


„Езерци - слав. племе, обитавало през средновековието зап. склонове на планината Тайгет, в Пелопонес. През първата половина на IX в. Е. участвуват заедно с др. слав. племена в голямото въстание против виз. власт; те успели да запазят самостоятелното си управление, но били обложени с данък. При имп. Роман Лакапин (920—944) Е. се разбунтували отново, но били усмирени и обложени с данък от 300 жълтици. След време се погърчват напълно.”

Вижте и тази страница:

www.bulgari-istoria-2010.com/booksBG/N_Teodoridis_GR_Al_Sl.pdf

„Сензационният труд на видния немски (по-точно ) историк Якоб Филип Фалмерайер (Jakob Philip
Fallmerayer 1790 – 1861 г.) „Относно произхода на съвременните гърци”, отпечатан в Германия през 1835 г. и преди няколко години разпространен плахо в Гърция след цели 150 години, никога не се появи на витрините на гръцките книжарници.
Причината за това е смущаващото, но напълно предполагаемо научно гледище на
Фалмерайер, че съвременните жители на Гърция нямат никаква връзка с древните. Все пак този важен труд стана твърде известен в чужбина когато се появи в Баварската академия на науките. Фалмерайер доказа, че някога славната гръцка народност окончателно престава да съществува през 589 година по време на византийския император Маврикий (582 – 602 г.), поради нахлуването на аварите и славяните, наводнили Балканите, както свидетелства сирийският историк през VII век Евагрий Схоластик.
Последният удар, унищожил гръцкото население, настъпва през 746 с опустошителната епидемия от чума, покосила малцината оцелели елини. Последното се потвърждава от
византийския император Константин VII Багренородни (905 – 969 г.), който излага това подробно в „Основи на управлението”… През VI век многобройни славянски племена завземат по мирен начин Византия.
Славянските колонии достигат до Южен Пелопонес. Смоляни, Ринхини, Сагудати, Велегезити, Ваюнити, Езерци и Милинги са били някои от славянските племена, настанили се за постоянно във Византийска Гърция, която загубва окончателно всякаква следа от елинизъм. Нито една капка кръв, истинска гръцка кръв, не тече в жилите на жителите – християни на съвременна Гърция. Един ужасен ураган донася до най-отдалеченото кътче на Пелопонес едно ново племе, част от великото племе на славяните. Славяните, илирийците – албанци, роднините на сърбите и на българите са народите, които понастоящем се наричат гърци.
Милингите са били славянско племе, настанило се през VII век в Южен Пелопонес, основно в западните склонове на планината Тайгет. През същото време езерците, едно
родствено на тях племе, заемат източните райони на окръг Лакония, в равнината на Елос до нос Малеа и някои от тях в Ахая в района, който днес се нарича Незера.”

Предполагам, че според вас и българите са славяни, макар че съвременната наука е доказала, че българите са най-вече БЪЛГАРИ. Но това беше табу-тема до 1989. Тогава беше важно българите да са славяни заради дружбата с „братския” руски народ. A истината е, че не български прилича на славянски, а славянски на български.
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Таки Чет 03 Ное 2011, 21:16

Славяните, илирийците – албанци, роднините на сърбите и на българите са народите, които понастоящем се наричат гърци.
Боабабе, можеш ли да се сетиш за една причина, поради която горното твърдение разваля нечии шовинистични супи? Чакам отговора, но ако не се сещаш, ще ти обясня.

Иначе.. След голямото скърцане със зъби, което идеата за референдум породи сред европейските му колеги, но и сред много от неговите собствени депутати и дори министри, Папандреу се отказа от налудничавата си идея за референдум, но не и от своя пост. Сега се мъчи да обясни защо предложил референдум, но няма как да обясни катастрофално сбъркания тайминг и факта, че европейските лидери не са били предварително уведомени, както би следвало. В политиката една и съща акция днес може да е уместна, а утре - катастрофална. Мисля, че той не заслужава да остане на своя пост и се надявам, че утре Парламентът ще го принуди да го напусне.
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Boabab Чет 03 Ное 2011, 22:47

Таки, аз не виждам нищо шовинистично в това изказване. То вие и до ден днешен претопявате българо-славяните. Друг е въпросът, че германецът, автор на тази студия кой знае защо не еспоменал за това че днешните гърците са поне наполовина и потомци на хора от мала азия, персия и Армения.

Но да оставим тези алабализми. ти как ще коментираш следното изказване:


Днес имаше едно много интересно изказване на един гръцки предприемач, койно има фирма в България, по отношение на кризата в Гърция и последните събития, а и изобщо 100 годишните ни стилове във външната политика.

Каза, че за разлика от българите гърците са оптимисти...
.
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Таки Чет 03 Ное 2011, 23:41

Боабабе, не съм нарекъл тезите, които цитираш, шовинистични. Но те развалят шовинистичната супа на някои, които през последните 1-2 години са се отдали на най-грозни нападки срещу гърците, по повод икономическата криза. Ако някой нарича днешните гърци роднини (и) на българите, то въпросните нападки придобиват за тези хора неудобен привкус..

Що се касае до оптимизма на гърците, трябва да ти кажа, че в момента той е на изчезване. И много ще спечелят тези политици, които успеят поне малко да им го възвърнат. На базата на някакви реални перспективи за по-добро бъдеще, разбира се.
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Boabab Пет 04 Ное 2011, 09:26

Таки аз имах предвид оптимизма в план да се бориш за на пръв пъоглед абсолютно загубени ( и дори не чак толкова доблестни и коректни ) каузи...Шиканирането на българската граница беше един от ярките примери.
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Таки Пет 04 Ное 2011, 14:31

Boabab написа:Таки аз имах предвид оптимизма в план да се бориш за на пръв пъоглед абсолютно загубени ( и дори не чак толкова доблестни и коректни ) каузи...Шиканирането на българската граница беше един от ярките примери.
Боабабе, недей да обобщаваш, превръщайки поведението на малки групи хора в характерна черта за един цял народ. Как би се почувствал, ако аз направя същото? Надявам се, че би се учудил много, защото не очакваш от мен да го направя - никога не съм го правил.

Селяните, които бяха блокирали Промахон-Кулата, са извършили незаконна, а не "оптимистична" акция. Не гледай на това безобразие като насочено специално срещу България, защото то е причинило големи проблеми и щети не само на българи, но и на много гърци, а също и на хора от други страни, ползвали този граничен пункт. Не мисли, че подобни деяния имат подкрепата на гръцките граждани!

Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Boabab Пет 04 Ное 2011, 14:58

Таки, аз не съм казал, че с причинили вреда само на българите. Беше просто пример. Също като пример би могло да се приемат стачките на един подир друг разните подсинидикати, при положение, че е ясно - трябва да се плаща... В края на крайщата нищо градивно не предлагат а само оптимизма си, че накрая все таки ще излезе нещо. а то и излезе, всъщност.


За мен градивно би било да се предложи референдум за например факта, че в аграрния район Лариса имало повече джипове Порше кайен отколкото на най-богатите места в Щатите...

Но да оставим това и да се върнем на обобщенията, които ти не харесваш. Обобщението, че гърците, въпреки славянството си са пак с визинатийски манталитет, а българите, въпреки тракийството и римското пак си поростачета, дава основание да се каже, че не семката е водеща в манталитета.
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Таки Пет 04 Ное 2011, 15:21

не семката е водеща в манталитета.
Така е. Едни доста заможни вилни съседи са осиновили момиче - българско циганче* . Детето е по цигански красиво, но в него няма и следа от "цигански манталитет". Убеден съм, че за духовния облик на едно дете главна роля играе семейната среда и образованието, а гените определят най-вече физическите и физиологическите характеристики.

* А защо ний го знаем? Защото осиновителите са решили да съобщят истината на детето, след консултация със специалисти. Известна роля изигра и фактът, че техни близки приятели пък са осиновили братчето на момичето, децата са расли заедно и са много близки. Така че хем ги защитили от риска на една "забранена" любов в бъдеще, хем им подарили огромните ползи на една връзка между брат и сестра.
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  nikiforov Пет 04 Ное 2011, 22:15

така и не разбрах , Боабабец какво исказе да казе с тозе позтингз Very Happy
и това "поростачета " , намек за пор или простаТци е ?
ни нам ? Razz
nikiforov
nikiforov

Male
Брой мнения : 3858
Age : 74
Registration date : 13.10.2007

http://www.snikiforov.com

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Таки Нед 06 Ное 2011, 21:11

Не бих пожелал на никого да преживее напрежението и тревогата, сред които живеят гърците през последните дни. Надявам се, че в идните часове, лидерите на двете големи партии ще се разберат за съставянето на временно правителство с необходимия авторитет, което да финализира решенията на ЕС срещата на върха от 27.10 и да осигурят започването на тяхната реализация. Идеята за референдум, с която започна кризата, бе бързо изоставена, но това не се оказа достатъчно. Тази лоша идея ще струва на Г. Папандреу неговия пост и де факто, вероятно в близките часове, защото де юре той е заявил, че напуска поста си още преди два дена.

Трябва да се признае, че лидерите на двете големи партии извървяха доста голям път, в посоката на един компромисен консенсус, който ги събра в този момент на среща при президента Папуляс. Ясно е, че за това помогна много и категоричността на главните европейски лидери, които изискаха ултимативно от Папандреу и Самарас да се разберат и да подкрепят договореното с лидерите на еврозоната, осигурявайки политически неговата жизненост.

Дори и нещата да се развият по възможно най-малко лошия начин (защото думата "добър" не подхожда, поне засега), аз няма да престана да се чудя, как така проблемите на една малка страна като Гърция, на която националният продукт е под 2% от сумарния на ЕС, може да оказват такова голямо влияние за икономиката на Евросъюза, пък и не само.. Дори отчитайки разни ефекти на транслация и мултипликация. Тъй като това е учудване на несведующ в икономиката, аз бих помолил Чочо или други сведующи форумни колеги да ме просветят.
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Boabab Нед 06 Ное 2011, 22:09

Таки и аз много неща ни мога да си обясня, но трабва да се има предвид, че националлните продукти са в 90% несъществени за оцеляването човешко "движения", или по-точно казано "дъми производства". А 100 милиарда евро е нещо досто по-досегаемо и неразпределено надолу по пирамидата с лихвите могат да доведът до още доста по ясни финансови лавини.
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Таки Пон 07 Ное 2011, 17:31

Слаби лъчи на надежда в Гърция

По-старите може би си спомнят, че аз съм бил винаги привърженик на максимално пропорционалните изборни системи - тези, които пораждат Парламент с политически състав възможно най-близък до този на народния вот. Подобно предпочитание върви заедно с приемането на неизбежността от коалиционни правителства, независимо от факта, че в подобни правителства аз съзирам не само необходимост, но и полезност. Това беше причината, поради която се бях обнадеждил от създаването на Тройната Коалиция*. Това управление се е превърнало, в течение на времето, в синоним на политическа анатема. Но както вървят нещата при сегашното управление, виждам все повече хора да се питат, дали и доколко новите са наистина по-добри от старите, които бяха призовани да заменят.

В Гърция от снощи вее ветрецът на една политическа промяна, при която двата главни играча наляво и надясно от центъра се договарят за едно общо управление в близките няколко месеца, в името на преодоляването на икономическата криза съгласно договореното с европейските партньори на 27.10.2011. За да се стигне до този резултат, управляващите трябваше да се откажат от монопола на властта, а дясната опозиция - от силно печелившата позиция на безотговорни критици и политически инкасатори на недоволството на гражданите. Сега и двете големи партии ще си споделят - макар и за кратко време - тежестта на управлението, може би с участието и на 2-3 по-малки формации. Конфронтацията губи своята острота, критиката става по-културна и обоснована, защитата на своите тези става много по-важна от омаскаряването на противниковите. Особено забележителна е посредническата и градивна роля, която играе дясната националистична партия ЛАОС и нейният лидер Карадзаферис.

Тази инжекция на повишена политическа култура се приема много добре от по-голямата част на гръцките граждани и аз мисля, че нейните последствия ще надживеят временното управление и ще окажат по-дълготрайно влияние.

* Типично "коалиционно решение" беше плоският данък от 10%, една дясна мярка, на която трудно би се решила сама БСП, без настояването и подкрепата на останалите две партии на ТК.
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Откровенията на един украинец, останал от малък сирак, за Празника 7 ноември

Писане  Надя Пон 07 Ное 2011, 19:54

http://www.karp.planeta2.org/news/oktjabrskaja_revoljucija_prazdnik_ili_gore/2011-11-07-4001
Надя
Надя

Female
Брой мнения : 3898
Age : 58
Registration date : 29.11.2007

http://rksmb.hit.bg/

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Агата Вто 08 Ное 2011, 08:27

Пападимос не бил съгласен и с предвиждания кратък живот на коалиционния кабинет, предвид очакваните през февруари предсрочни парламентарни избори, тъй като смята, че няма да има достатъчно време, за да приложи договорения на извънредна среща на върха на ЕС в края на октомври нов европейски спасителен план за Гърция.

http://www.dnevnik.bg/sviat/2011/11/07/1198504_papadimos_postavi_usloviia_za_da_stane_premier/

таки,
има ли конституционна вратичка за това?

Агата

Брой мнения : 397
Registration date : 07.01.2009

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Таки Вто 08 Ное 2011, 11:20

Агата, най-напред - радвам се да те "видя".

Ако имаш предвид дали е възможно да се състави правителство с МП - извънпарламентарно лице, отговорът е да, имало е подобни прецеденти. Например коалиционното правителство на Ксенофон Золотас, икономист и академик, управлявало над 4 месеца (23.11.89-11.04.90).
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Агата Вто 08 Ное 2011, 11:34

здрасти Smile

всъщност имах предвид дали е възможно да се даде нужното време на коалиционния кабинет, като се отложат изборите.
6 месеца, година.

Агата

Брой мнения : 397
Registration date : 07.01.2009

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Таки Вто 08 Ное 2011, 12:39

Възможно е, де юре, но де факто Нова Демокрация настоява за възможно най-кратък мандат. Според мен, нужни са поне 6 месеца, както (изглежда че) посочва и Пападимос.
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Робърт Боев Сря 09 Ное 2011, 23:10

...


Последната промяна е направена от Робърт Боев на Пон 14 Яну 2013, 18:31; мнението е било променяно общо 1 път

Робърт Боев

Male
Брой мнения : 761
Location : New York, USA
Registration date : 14.01.2008

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Робърт Боев Сря 09 Ное 2011, 23:13

...


Последната промяна е направена от Робърт Боев на Пон 14 Яну 2013, 18:31; мнението е било променяно общо 1 път

Робърт Боев

Male
Брой мнения : 761
Location : New York, USA
Registration date : 14.01.2008

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Таки Чет 10 Ное 2011, 06:12

Хубавото в случая е, че на никой няма да му е до Гърция, като се сгромоляса Италия.
Ще бъде феерично.
Боев, преди 20+ години аз, жена ми и наши приятели, българи и гърци, участвахме в национална акция за събиране на помощи за българите, по време на т.н. "Луканова зима". Това, че ставащото в България е "феерично", беше последното нещо, което можеше да ни мине през ума, а камо ли да го изречем. Хора, редящи се на опашки от 4 сутринта, за да купят мляко за своите деца и внуци, огромни редици от коли, изоставени край затворени бензиностанции, спиране на тока през няколко часа.. във всичко това нямаше нищо "феерично".

Преди 3 месеца пожелах на Соня успех на Италия в справянето с една задаваща се икономическа криза. Сега, когато тази криза е на прага, аз повтарям своите пожелания!

Подобни са моите пожелания и за България. Макар и първенец по ниско ниво на дълга, много от нейните жители едвам свързват двата края. Дано нещата започнат да се оправят в най-скоро време и с добри темпове.

Надявам се, че подобни добри човешки пожелания не звучат старомодно в твоите и други уши. Но и да звучат, аз няма да ги взема обратно!
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Робърт Боев Чет 10 Ное 2011, 15:01

...


Последната промяна е направена от Робърт Боев на Пон 14 Яну 2013, 18:31; мнението е било променяно общо 1 път

Робърт Боев

Male
Брой мнения : 761
Location : New York, USA
Registration date : 14.01.2008

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Таки Чет 10 Ное 2011, 15:13

След поредното преиначаване на мои думи, аз отказвам да разговарям повече с Mr. Boev.
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Таки Чет 10 Ное 2011, 15:58

Някои данни за новия МП на Гърция, проф. Лукас Пападимос

Роден е през 1947 г. Завършил е физика в MIT (1970) и докторат по икономика (1978). През 1980 г. е икономически експерт на Федералната банка на САЩ. В периода 1985-1993 г. е икономически съветник на Банката на Гърция. От 1994 до 2002 г. е управител на същата банка. Между 2002 и 2010 г. е заместник-председател на Европейската централна банка. През периода 1993-1998 г. е заемал и редица важни постове в европейски съвети и комитети, свързани с финансите.

Академичната му кариера започва в САЩ (Columbia University, NY), като асистент и доцент по икономика (1975-1984). През 1988 г. е избран за професор по икономика в Атинския университет, а от 2006 г. е член на Атинската академия. От 2010 г. е икономически съветник на МП Г. Папандреу.

Пападимос се радва на голямо уважение сред специалистите, както в Гърция, така и извън нея. При неговите първи, предварителни изявления пред медиите, той блесна с чудесен изказ, политическа яснота и настоятелен призив за консенсус.

Международни новини 3 - Page 3 494px-Loukas_Papademos_ECOFIN_2007
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Таки Чет 10 Ное 2011, 19:52

От гледна точка на Русия "Северен поток" е отличен начин да лиши транзитните държави от ефективен лост за натиск: вече на два пъти – през зимата на 2006 и 2009 г. Украйна завъртя газовото кранче, за да принуди Русия да отиде на ценови отстъпки. Сега на Европа няма да се налага да се опасява, че може да остане дори и временно без важния енергоресурс", пише "Шпигел".

http://www.mediapool.bg/северен-поток---политическа-победа-на-москва-но-икономически-рискован-news186115.html

Я виж, ти.. Сега се оказва, че кранчето през 2009 г. било завъртяно от Украйна. А тогава студуващите жертви трябваше да вярват, че единствен виновник за проблема е Русия. Само някои по-хладнокръвни наблюдатели като мен се питаха публично, дали това е точно така..
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Boabab Чет 10 Ное 2011, 22:29

Таки, честито! Най-стене нещо по рацонално, по-прямо и на земята! Г-н Попдимов си е наше момче.
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

Международни новини 3 - Page 3 Empty Re: Международни новини 3

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 3 от 14 Previous  1, 2, 3, 4 ... 8 ... 14  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите