Е Д И Н   С В О Б О Д Е Н   Ф О Р У М
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Икономика

+18
pheras
Realistka
gigatev
Реализъм
(free_willy)
(Натали)
Помощ, граждани!
(Реалност)
Таки
Надя
Логик
Homan
komarKo
chocho
Sonia
nikiforov
Лаик
Boabab
22 posters

Страница 6 от 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Помощ, граждани! Пет 20 Мар 2009, 10:28

съвсем ясно е - под "социална справедливост" се разбира възможността за придобиването на потребителски стоки


а колко справедливо е това едни да могат да протежават западни коли, а други да се редят за москвичи - за това се мълчи


pig
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Помощ, граждани! Пет 20 Мар 2009, 10:33

явно трябва да чета целите постинги:

Animal Farm има твърде малко общо с живковска България през 60-те, 70-те и 80-те години.

Не е коректно на тошовска България да се приписват несъществуващи грехове.
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty социална справедливост

Писане  gigatev Пет 20 Мар 2009, 11:34

Според мен под социална справедливост трябва да се разбира заплащане според количеството и качеството на положения труд, равни шансове за образование на всички млади хора, достъпна за всички мед. помощ и т.н. Съвсем не казвам че в това отношение при соца всичко беше наред, но...какво е сега?

Скоро говорих с един десидент, който лежа 2 год в затвора за остри критики на тошовския режим, а сега води жалко съществуване на безпаричен пенсионер. Той ми каза: "приемам всичко от тошовския режим без репресивния апарат".
Разбира се, признава той, бе репресивния апарат тошовския режим не би просъществувал дълго. Защо?
Свободата е свобода и за престъпника, далаверажията, експлоататора, унищожитела на природата.
Не е социална справедливост 180 лв пенсия за хора, които съвестно са работили през живота си.

Помислете какво беше черноморското крайбрежие при соца и какво е сега.
Каква беше тогава София и каква е сега.

gigatev

Брой мнения : 298
Registration date : 26.01.2009

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Помощ, граждани! Пет 20 Мар 2009, 11:42

първо: няма да приема недъзите на прехода да се използват за атака срещу демокрацията, пазара и свободното общество

иначе, Гигатев, беше пуснал тук нещо - не помня какво - което ме наката да мисля, че си университетски човек

има няколко добри политически (политология) концепции за справедливост; всяка от тях е по-добра от " заплащане според количеството и качеството на положения труд, равни шансове за образование на всички млади хора, достъпна за всички мед. помощ и т.н.."

защото цитираното звучи като извадено от предизборна програма на политическа партия, т.е. невзрачна история
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  komarKo Пет 20 Мар 2009, 12:23

gigatev написа:
.....
Разбира се, признава той, без репресивния апарат тошовския режим не би просъществувал дълго. Защо?
....


значи репресивният апарат е осигурявал "социалната справедливост"


евала бе!


cheers

komarKo

Male
Брой мнения : 3798
Age : 59
Registration date : 12.12.2007

http://www.google.bg/

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  gigatev Пет 20 Мар 2009, 12:38

komarKo написа:
gigatev написа:
.....
Разбира се, признава той, без репресивния апарат тошовския режим не би просъществувал дълго. Защо?
....


значи репресивният апарат е осигурявал "социалната справедливост"


евала бе!


cheers

Tова казва десидентът, не аз.
Изглежда, въпреки всичките си кусури, репресивният апарат генерира ред, законност, сигурност.

gigatev

Брой мнения : 298
Registration date : 26.01.2009

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  komarKo Пет 20 Мар 2009, 13:45

gigatev написа:

Tова казва десидентът, не аз.
Изглежда, въпреки всичките си кусури, репресивният апарат генерира ред, законност, сигурност.


а, тия ги разправяй на бай Таки - той много обича реда, законността и сигурността, осигурени му от полковниците... Razz

komarKo

Male
Брой мнения : 3798
Age : 59
Registration date : 12.12.2007

http://www.google.bg/

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Помощ, граждани! Пет 20 Мар 2009, 15:23

отблъскващото е, че подобна реторика ще върви с пълна сила из страната

точно от устата на онези, чиито предци активно се възползваха от "социалната справедливост"
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  (free_willy) Пет 20 Мар 2009, 16:56

Скоро говорих с един десидент, който лежа 2 год в затвора за остри критики на тошовския режим, а сега води жалко съществуване на безпаричен пенсионер. Той ми каза: "приемам всичко от тошовския режим без репресивния апарат".

Няма трезвомислещ човек, камо ли дисидент, който да приема, че през соц-времето, нещата са били по-добре, дори в сравнение с "най-свирепите" години в България през 1993-1997. Поради простата причина, че през соца "нямашe мечти", защото няма как да мечтаеш за нещо, което не си "виждал, чувал или докосвал", а желанието за притежаването му, беше заклеймявано като "упадъчно и ретроградно". Така че, колкото и зле да изглеждат нещата в България, колкото и "див" да изглежда капитализма сега, следващите поколения в България ще живеят много по-добър живот, както в социално, така и в материално измерение.

(free_willy)

Брой мнения : 9
Registration date : 04.12.2008

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Realistka Пет 20 Мар 2009, 17:22

free_willy написа:
Скоро говорих с един десидент, който лежа 2 год в затвора за остри критики на тошовския режим, а сега води жалко съществуване на безпаричен пенсионер. Той ми каза: "приемам всичко от тошовския режим без репресивния апарат".

Няма трезвомислещ човек, камо ли дисидент, който да приема, че през соц-времето, нещата са били по-добре, дори в сравнение с "най-свирепите" години в България през 1993-1997. Поради простата причина, че през соца "нямашe мечти", защото няма как да мечтаеш за нещо, което не си "виждал, чувал или докосвал", а желанието за притежаването му, беше заклеймявано като "упадъчно и ретроградно". Така че, колкото и зле да изглеждат нещата в България, колкото и "див" да изглежда капитализма сега, следващите поколения в България ще живеят много по-добър живот, както в социално, така и в материално измерение.
Напълно съм съгласна с казаното от Вас, Уили!
Боя се само, че принципът FIFO, за който споменавахте в една друга своя реплика, да не би у нас да се трансформира в FILO (fist in, last out)...много умора, разочарование и скепсис се натрупаха във всеки от нас...
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  (free_willy) Пет 20 Мар 2009, 17:40

Напълно съм съгласна с казаното от Вас, Уили!
Боя се само, че принципът FIFO, за който споменавахте в една друга своя реплика, да не би у нас да се трансформира в FILO (fist in, last out)...много умора, разочарование и скепсис се натрупаха във всеки от нас...

И това е вярно. Немалко компромиси се направиха по време на прехода, повечето от които бяха доста безмислени. Явно по тези ширини така сме устроени и предпочитаме да вършим всичко само по-трудния начин, вместо пред очевидния. Но си мисля за себе си, че и "умората, разочарованието и скепсиса" винаги асоциирам с поведението на хората, а не със капитализма и порядките му.

(free_willy)

Брой мнения : 9
Registration date : 04.12.2008

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Realistka Пет 20 Мар 2009, 17:49

free_willy написа:
Напълно съм съгласна с казаното от Вас, Уили!
Боя се само, че принципът FIFO, за който споменавахте в една друга своя реплика, да не би у нас да се трансформира в FILO (fist in, last out)...много умора, разочарование и скепсис се натрупаха във всеки от нас...

И това е вярно. Немалко компромиси се направиха по време на прехода, повечето от които бяха доста безмислени. Явно по тези ширини така сме устроени и предпочитаме да вършим всичко само по-трудния начин, вместо пред очевидния. Но си мисля за себе си, че и "умората, разочарованието и скепсиса" винаги асоциирам с поведението на хората, а не със капитализма и порядките му.
Точно така!
Аз също не си мисля, че натрупаната умора, скипсиса, ако щете и тази носталгия по миналото в някои среди (която ме дразни ужасно!) се дължи на някакви вътрешноприсъщи на капитализма качества...но този преход се проточи наистина много дълго време.
Аз съм човек с подчертано оптимистична нагласа... по вътрешна структура, и даже в себе си наблюдавам как започвам да се поддавам на подобни "упадъчни" настроения...мога да си представя какво става с мисленето на един средностатистически българин...
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  (free_willy) Пет 20 Мар 2009, 18:29

[/quote]
Точно така!
Аз също не си мисля, че натрупаната умора, скипсиса, ако щете и тази носталгия по миналото в някои среди (която ме дразни ужасно!) се дължи на някакви вътрешноприсъщи на капитализма качества...но този преход се проточи наистина много дълго време.
Аз съм човек с подчертано оптимистична нагласа... по вътрешна структура, и даже в себе си наблюдавам как започвам да се поддавам на подобни "упадъчни" настроения...мога да си представя какво става с мисленето на един средностатистически българин...[quote]

Честно казано, наистина не знам Realistka. Аз съм на 35 години,но дори и за миг не си представям какво би станало, ако соца беше построил "комунизма". Ако трябва да бъда откровен, моето поколение израсна с реплики като "greedy is good" ( това в рамките на шегата), но дори и сега, след най-тежката икономическа криза в последните 50 години, не виждам смисъл от алтернативи като соца. Но е видно от възрастта ми, че за мен, към края на 80-те и началато на 90-те е осъществен прехода и че процеса вече е приключил.
?и било интересно всеки да каже какво му липсва сега спрямо преди, за да изпъкнат по -ярко различията, а пък и аз да си припомня едно "неизживяно" детство.

(free_willy)

Брой мнения : 9
Registration date : 04.12.2008

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Realistka Пет 20 Мар 2009, 18:52

free_willy написа:

Точно така!
Аз също не си мисля, че натрупаната умора, скипсиса, ако щете и тази носталгия по миналото в някои среди (която ме дразни ужасно!) се дължи на някакви вътрешноприсъщи на капитализма качества...но този преход се проточи наистина много дълго време.
Аз съм човек с подчертано оптимистична нагласа... по вътрешна структура, и даже в себе си наблюдавам как започвам да се поддавам на подобни "упадъчни" настроения...мога да си представя какво става с мисленето на един средностатистически българин...


Честно казано, наистина не знам Realistka. Аз съм на 35 години,но дори и за миг не си представям какво би станало, ако соца беше построил "комунизма". Ако трябва да бъда откровен, моето поколение израсна с реплики като "greedy is good" ( това в рамките на шегата), но дори и сега, след най-тежката икономическа криза в последните 50 години, не виждам смисъл от алтернативи като соца. Но е видно от възрастта ми, че за мен, към края на 80-те и началато на 90-те е осъществен прехода и че процеса вече е приключил.
?и било интересно всеки да каже какво му липсва сега спрямо преди, за да изпъкнат по -ярко различията, а пък и аз да си припомня едно "неизживяно" детство.
Willy,
вие сте направо късметлия! Щом сега сте на 35 години, това значи, че 89-та година сте бил някъде на около 15-ина години! Вие имате аванс и време да изчаквате.Аз имам приятелчета на тази възраст, с които се разбирам доста добре... Аз съм пенсионерка т.е. аз съм много, много по-възрастна от Вас и за мен поддържането на едно здравословно и оптимистично отношение към случващото се изисква много сериозни опори и това което се нарича дух. За много хора, при това стойностни и високообразовани от моето поколение това, което аз наричам дух, просто не достигна. Животът ги смаза. Смаза ги съзнанието, че те нямат хоризонт напред след промяната. Тази мисъл наистина е убийствена. Защото тези хора не можаха при новите условия да се пласират на пазара на труда...и се чувстваха изхвърлени на банкета на живота като наблюдатели...докато по магистралата те гледаха как се движат хора, чието единствено предимство беше тяхната младост...а не интелигентност, морални качества, знание и т.п.
Ето така се случи...
Много се радвам за Вас!
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  (free_willy) Пет 20 Мар 2009, 19:34

Realistka,

Искрено съжалявам за това, че прехода е сломил и е пречупил духовно много хора. Но същото е сторил и соц-режима, както и режима преди него, както всяка по-сериозна промяна в исторически план е лишавала дадено поколение от шанс да се развива. Адаптивността като качество не може да бъде развито в относително "сигурна" среда, както беше през соца, като визирам най-вече "доживотно гарантираната работа". Желанието за развитие също мистериозно изчезва, когато средата не те "подтиква" към това. Ще си позволя да Ви разкаже една интересна история от моя личен опит. Когато за първи път бях командирован в един филиалите на компанията където работя, все едно бях попаднал 20 години назад (разбира се, това е моя интерпретация, аз никога не съм работил по това време Very Happy ). Грандиозното спокойствие, съчетано с тиха музика и една, метафорично казано, "лепкава" меланхолия беше настанала в офиса, че се почувствах като във будистки храм. Не се съмнявах, нито тогава нито и сега, че освен "пълна промяна", друго решение на проблема няма. С извинение, ако е прозвучало грубо.

By the way, nice talking to you, TGIF and have a good weekend. cheers

(free_willy)

Брой мнения : 9
Registration date : 04.12.2008

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty ???

Писане  gigatev Пет 20 Мар 2009, 19:55

Не прозвуча грубо, а неясно. Кога сте били във този филиал на компанията?Къде се намира той?
Каква е тази " метафорична лепкава меланхолия" ?

gigatev

Брой мнения : 298
Registration date : 26.01.2009

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  nikiforov Пет 20 Мар 2009, 20:14

"Последна почит"АД се казва компанията Razz
nikiforov
nikiforov

Male
Брой мнения : 3858
Age : 74
Registration date : 13.10.2007

http://www.snikiforov.com

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Realistka Пет 20 Мар 2009, 20:17

free_willy написа:Realistka,

Искрено съжалявам за това, че прехода е сломил и е пречупил духовно много хора. Но същото е сторил и соц-режима, както и режима преди него, както всяка по-сериозна промяна в исторически план е лишавала дадено поколение от шанс да се развива. Адаптивността като качество не може да бъде развито в относително "сигурна" среда, както беше през соца, като визирам най-вече "доживотно гарантираната работа". Желанието за развитие също мистериозно изчезва, когато средата не те "подтиква" към това. Ще си позволя да Ви разкаже една интересна история от моя личен опит. Когато за първи път бях командирован в един филиалите на компанията където работя, все едно бях попаднал 20 години назад (разбира се, това е моя интерпретация, аз никога не съм работил по това време Very Happy ). Грандиозното спокойствие, съчетано с тиха музика и една, метафорично казано, "лепкава" меланхолия беше настанала в офиса, че се почувствах като във будистки храм. Не се съмнявах, нито тогава нито и сега, че освен "пълна промяна", друго решение на проблема няма. С извинение, ако е прозвучало грубо.

By the way, nice talking to you, TGIF and have a good weekend. cheers

FRI is a good day! Laughing Laughing
It was my pleasure!
Have a pleasent weekend! Very Happy
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Realistka Пет 20 Мар 2009, 20:19

gigatev написа:Не прозвуча грубо, а неясно. Кога сте били във този филиал на компанията?Къде се намира той?
Каква е тази " метафорична лепкава меланхолия" ?
Присъединявам се към въпросите на Гигатев...
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Разследваща журналистика???

Писане  Realistka Пет 20 Мар 2009, 20:21

nikiforov написа:"Последна почит"АД се казва компанията Razz

И с това ли започна да се занимаваш?!
Да не конкурираш Яне Янев?
Кажи резултатите от разследването... Laughing Laughing
Сериозно питам... Wink Wink
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Я.Я

Писане  nikiforov Пет 20 Мар 2009, 20:25

мисля ,че нямам такава тъпа физиономия , ама знае ли човек ?

това адддде беше джок ,бе Невключаева ! Very Happy

" Грандиозното спокойствие, съчетано с тиха музика и една, метафорично казано, "лепкава" меланхолия..."
ми звучи , като репортаж от погребално бюро ...
затуй !
nikiforov
nikiforov

Male
Брой мнения : 3858
Age : 74
Registration date : 13.10.2007

http://www.snikiforov.com

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Realistka Пет 20 Мар 2009, 20:29

nikiforov написа:мисля ,че нямам такава тъпа физиономия , ама знае ли човек ?

това адддде беше джок ,бе Невключаева ! Very Happy

" Грандиозното спокойствие, съчетано с тиха музика и една, метафорично казано, "лепкава" меланхолия..."
ми звучи , като репортаж от погребално бюро ...
затуй !

Не! Не ти е тъпа физиономията...
Не исках това да кажа...
"Невключаева" съм и какво?! Не ти ли е ясно, че когато човек не лъже, той не е и подозрителен...
Ясно ти е, нали? Толкова е просто, а не го знаеш...и откога си говорим... Rolling Eyes Rolling Eyes
Всъщност откога?!
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Държавна намеса в частния бизнес ?!

Писане  gigatev Пон 23 Мар 2009, 10:36

""Обама ограничава със закон заплатите във финансовите институции в САЩ""

Е как така ограничава Shocked Нали ни учеха че държавата трябва да се оттегли Embarassed , че държавата е лош стопанин и лош регулатор Embarassed . А то какво излезе: държавата ограничава заплатите в частния бизнес, а харчи с щедра ръка за военни разходи.
Какво ще каже г-н Хайек ( и неговите последователи) ?

gigatev

Брой мнения : 298
Registration date : 26.01.2009

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Лаик Сря 25 Мар 2009, 09:21

https://www.youtube.com/watch?v=94lW6Y4tBXs
Лаик
Лаик

Male
Брой мнения : 884
Age : 52
Registration date : 07.11.2007

http://www.toto.bg/

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Помощ, граждани! Сря 25 Мар 2009, 09:40

класически метод за проверка на фалша в такива случаи е да се гледа без звук

works every time


Very Happy
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Икономика - Page 6 Empty Re: Икономика

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 6 от 7 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Next

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите