Е Д И Н   С В О Б О Д Е Н   Ф О Р У М
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Зверствата на комунизма

+18
Realistka
Admin
pheras
Логик
Робърт Боев
gigatev
komarKo
Кикимора
Надя
(Натали)
nikiforov
Таки
Boabab
Помощ, граждани!
blag009
chocho
Sonia
Лаик
22 posters

Страница 4 от 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  pheras Вто 03 Фев 2009, 20:46

На това място трябво да се каже много точно:

Пределно е ясно какво в соц-а отвращаваше Георги Марков. Не се иска и много акъл, за да бъде разбрано - просто е необходимо да се прочете книгата. Същото, което е отвращавало Солженицин.

Да се обвинява Георги Марков в антибългаризъм, щото трябвало според някои да се храни или защото мразел народа си според други, е гавра с паметта на писателя, простащина и незнание. Георги Марков е човек, който много е видял и който е пътувал и по време на самия соц извън границите на България. Малко или много в социалистическа България той е признат, би могъл да се ползва с привилегии, приятел е на Костадин Кюлюмов, пътува в чужбина, член е на Съюза на писателите....
Вместо това той избира да напусне България, да изостави всичко, което му е познато и неминуемо да се лиши от суетата на казионен творец. Той знае, че в Англия няма да води същия живот. Всеки, който е чел репортажите, усеща с каква носталгия по България са написани.

Когато аз чета пасажите за пионерите, не намирам нищо антибългарско в тях. Не виждам и ако беше написал ода за пионерите в парка с какво патриотизмът му щеше да бъде утвърден за поколенията. Изобщо патриотизмът не се състои в това да отричаме истината за себе си.

pheras

Брой мнения : 419
Registration date : 05.01.2009

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  nikiforov Вто 03 Фев 2009, 21:02

председател на съюза, не член , член на ловната дружинка но Другаря и т.н
като на някого отместят копанката ...става дЕсидент !
стига глупости - оставете му КОКАЛИТЕ !
nikiforov
nikiforov

Male
Брой мнения : 3858
Age : 74
Registration date : 13.10.2007

http://www.snikiforov.com

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  pheras Вто 03 Фев 2009, 21:12

nikiforov написа:председател на съюза, не член , член на ловната дружинка но Другаря и т.н
като на някого отместят копанката ...става дЕсидент !
стига глупости - оставете му КОКАЛИТЕ !

Георги Марков никога, ама никога не е бил председател на СБП.

Това, че някой си обяснява дисиденството с това на някого да му цит. "отместят конанката", говори за самия някой. Това едва ли говори за Георги Марков, защото сравнението между този някой, който се занимава с изкуство, а си обяснява нещата с копанка и Георги Марков е неуместно. Както е неумостно и с всеки един пишещ тук.

Иначе съм съгласен, че ровенете в кокалите на Георги Марков чрез плещене на глупости е грехота.

pheras

Брой мнения : 419
Registration date : 05.01.2009

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  nikiforov Вто 03 Фев 2009, 21:20

момко , бил си проекция , когато си купих и ПРОЧЕТОХ /мога и да ти ги фотна / портретът , жените ...
да не си чел тогава СТоян Цеков Даскалов , дрънкането на Рогуша ?
провери пак , а за ловната дружинка ?
нали си ловец -или нищо не си "спомняш " ?
nikiforov
nikiforov

Male
Брой мнения : 3858
Age : 74
Registration date : 13.10.2007

http://www.snikiforov.com

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  gigatev Вто 03 Фев 2009, 21:51

pheras написа:На това място трябво да се каже много точно:

Пределно е ясно какво в соц-а отвращаваше Георги Марков. Не се иска и много акъл, за да бъде разбрано - просто е необходимо да се прочете книгата. Същото, което е отвращавало Солженицин.

Да се обвинява Георги Марков в антибългаризъм, щото трябвало според някои да се храни или защото мразел народа си според други, е гавра с паметта на писателя, простащина и незнание. Георги Марков е човек, който много е видял и който е пътувал и по време на самия соц извън границите на България. Малко или много в социалистическа България той е признат, би могъл да се ползва с привилегии, приятел е на Костадин Кюлюмов, пътува в чужбина, член е на Съюза на писателите....
Вместо това той избира да напусне България, да изостави всичко, което му е познато и неминуемо да се лиши от суетата на казионен творец. Той знае, че в Англия няма да води същия живот. Всеки, който е чел репортажите, усеща с каква носталгия по България са написани.

Когато аз чета пасажите за пионерите, не намирам нищо антибългарско в тях. Не виждам и ако беше написал ода за пионерите в парка с какво патриотизмът му щеше да бъде утвърден за поколенията. Изобщо патриотизмът не се състои в това да отричаме истината за себе си.



Pheras,
иска се акъл,обаче. "Същото, което е отвращавало Солженицин?" Че Солженицин се е отвръщавал не от нещо друго, а от Гулаг, където е лежал 10 год,където (е бил свидетел) са намерили смъртта си милиони хора. Г.Марков се отвръщава от всекидневието в соца, което, да си признаем съвсем не беше толкова отвратително, както го представя той.
Солженицин никога не е писал за пари и е преследван и ИЗГОНЕН от страната си.

Вие на колко години сте? Живяли ли сте при соца? Имаше ли някаква красота,възвишеност и чувствителност тогава? Защото Марков пише че не е имало такова нещо:

"На живота бе отнета всякаква красота, възвишеност и чувствителност. Отношението на партията към овците и кравите не се различаваше по същество от отношението към хората. По време на война те бяха пушечно месо, във време на мир те бяха работен добитък."

...бедни, осакатени човешки същества с партийни билети...

България дори при най-черните турски издевателства, дори в названието „гяур“ се е съдържало известно зачитане на отделното човешко същество. Целият ни народен епос е ярка демонстрация на зачитане на човека.

Нямаше български град без улица „Сталин“ или без улица „Георги Димитров“

:"""Много пъти съм си мислил, че едно нещо трябва да се признае на съвременните източноевропейски режими: фантастичната им способност да поощряват, развиват и усъвършенствуват лошото у човека...Никой преди не е предлагал такава съвършена школа за създаване на черни души""


Марков, щом много пъти си го мислил, защо поне веднъж не си го казал когато беше в България, и когато пишеше добре платените сценарии на "На всеки километър":? Защото тези,които го познават казват, че Г.Марков НИКОГА не е говорил нищо против режима преди да напусне България.

И оттук нататък пред мен се откри широка зелена улица. Когато партийната машина заработи за някого, всичко върви по мед и масло. След излизането на романа заваляха като дъжд най-хвалебствени рецензии. Освен публикуването в списание „Септември“ последваха още две издания и маса преводи на чужди езици, плюс радиодраматизиране, театрално приспособяване и екранизиране на „МЪЖЕ“. Аз бях богато и пребогато възнаграден за този роман.

Прочетете внимателно "Репортажите" и ще намерите още такива "странности"
След което си помислете дали вие не сте този,който пише простащина и незнание

gigatev

Брой мнения : 298
Registration date : 26.01.2009

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Гигатев,

Писане  Таки Вто 03 Фев 2009, 22:16

Отсъствието на контратези е много вредно за един форум, който се нарича "свободен" , затова аз се радвам на това, че ти представляваш - по своя начин - една контратеза на тезата " Георги Марков - светинята " . А сега - моите забележки:

1. Историята познава много случаи на хора, които в даден момент са променили своите възгледи и са започнали да атакуват "отвътре" = с добро знание на нещата , миналото, на което са били част. Понякога това са конюнктурни промени, водени от личен интерес, но това не създава "прецедент" , та подобна конюнктурност следва да се доказва за всеки един конкретен случай.

2. От обективното описание на някои неща от време оно не бива да следва генерална индулгенция за времето оно. По същия начин, по който от осъждането на времето оно не бива да следва генерално отрицание на всички ценности, съществували във времето оно.

За да бъда конкретен. Аз смятам, че съм получил едно много прилично образование във ФзФ на СУ, с което твърдение не мисля, че давам индулгенция на политическата система до 1989 г. За разлика от мен, някои антикомунистически догматици, на възраст над 40-45 г., имат трудната задача да обяснят по какъв начин именно те, сред рисуваната от тях обстановка на тотална разруха и регрес, са съумяли да израстнат като добри специалисти. Защото никой от тях не се самонарича "невежа" , "неук" или "недоносче" . Всички те са от супер нагоре, някакви малки чудеса, незнайно как развили се и оформили се сред нищетата и мрака ...
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Адвокатът на дявола пледира

Писане  Логик Сря 04 Фев 2009, 00:01

Таки написа:...някои антикомунистически догматици, на възраст над 40-45 г., имат трудната задача да обяснят по какъв начин именно те, сред рисуваната от тях обстановка на тотална разруха и регрес, са съумяли да израстнат като добри специалисти. Защото никой от тях не се самонарича "невежа" , "неук" или "недоносче" . Всички те са от супер нагоре, някакви малки чудеса, незнайно как развили се и оформили се сред нищетата и мрака ...
Тук, почитаеми, аз ще заметна мантията си и ще посоча с пръст към теб: "Защото ти си се издигнал благодарение на системата и при пълна липса на личен талант!" След което ще посоча в противоположната посока и леко приглушено ще продължа: "А те са се издигнали въпреки системата, благодарение на личния си талант!" Evil or Very Mad
Логик
Логик

Male
Брой мнения : 3795
Age : 79
Location : Sofia
Job/hobbies : Speculations
Registration date : 24.11.2007

http://www.math.bas.bg/~vlsot

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  pheras Сря 04 Фев 2009, 00:14

Тук въпросът е съвсем различен и не бива да се замита.

1. Не става въпрос за Георги Марков - светиня. Става въпрос за писателя и човека Георги Марков.

2. Когато в дискусията се разпространяват глупости и неистини за Георги Марков (председател на СБП и пр.), трябва да се реагира.

3. Георги Марков е бил част от системата по време на живота си в България, получавал е хонорари за творбите си и т.н.. Както е присъщо на мислещия човек, той е изживял катарзис и е направил своя избор и е платил за избора с живота си.

4. Георги Марков не е анти-българин. Георги Марков е патриот. Той не пише със злоба за страната си, а с болка, което е видно за всеки четящ. Това че чувствата му не се харесват на този или онзи въобще не омаловажава нито човека, нито писателя Георги Марков.

Заради всичко това ще се чете Георги Марков, а не Гигатев например. За Гигатев е оставена ролята да клепа и хвърля кал, с която той също се справя доста посредствено - едно време имаше и по-добри.

pheras

Брой мнения : 419
Registration date : 05.01.2009

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  gigatev Сря 04 Фев 2009, 01:37

Твърде съм доволен че тук се предизвика такава откровена размяна на мнения. Това наистина е 'свободен форум' (ако не беше така, вече да са ме баннали Laughing както стана вече два пъти. Интересното е че и там,веднага щом изразих нестандартни мисли започнаха да ме наричат "другарю" (подигравателно). Вие, Ферас, не може да знаете каква е моята политическа ориентировка, нито дали въобще имам такава. Не е коректно да ме наричате "другарю".

Другата некоректност е че подмятате,че опонентът ви е някакъв конкурент на Г.Марков ("'ще се чете Георги Марков, а не Гигатев например"). Гигатев няма да се чете, защото той не е писател. Г.Марков ще се чете, може би, но Репортажите, за които става дума тук, ще се четат все по-критично. "той е изживял катарзис" (?!) - Вие от къде знаете дали Г.Марков е изживял катарзис? Rolling Eyes

Още една некоректност: "За Гигатев е оставена ролята да клепа и хвърля кал, с която той също се справя доста посредствено " Гигатев въобще не се занимава с "клепане и хвърляне на кал". Аз просто твърдя че в "Задочни репортажи Г.Марков е НЕОБЕКТИВЕН. Че това не е истината за соц. България. Не казвам че Г.Марков е антибългарин. Не казвам че не е патриот. Казвам че е предубеден и необективен.Това което цитирах от Репортажите просто не е истината ! Затова ви попитах на колко сте години, защото предполагам че не сте живяли при соца или че нямате достатъчно жизнен опит за да прецените нещата. Това не знам.
Но че не сте коректен опонент - това си личи веднага.

gigatev

Брой мнения : 298
Registration date : 26.01.2009

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Леко уточнение

Писане  Таки Сря 04 Фев 2009, 08:12

Тук, почитаеми, аз ще заметна мантията си и ще посоча с пръст към теб: "Защото ти си се издигнал благодарение на системата и при пълна липса на личен талант!" След което ще посоча в противоположната посока и леко приглушено ще продължа: "А те са се издигнали въпреки системата, благодарение на личния си талант!" (Логик)
Слагам си белите ръкавици и ти благодаря за същественото допълнение, Логико. Напомняйки, че аз акцентувах върху обективното наличие (или отсъствие) на възможности в познатите ми факултети. Ако нямахме добри и взискателни преподаватели по физика и математика, ние нямаше да научим добре физика и математика, нито "благодарение" , нито "въпреки" системата.

Що се касае до твоето допълнение, има читатели, които ВЪПРЕКИ него се нуждаят от следното, леко приглушено изяснение, касаещо моето "издигане":

Аз напуснах ФзФ на СУ със скромната титла "ст. асистент" . Ст. н. с. II и I ст. и началник на национална лаборатория аз станах в Гърция.
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty ЕСФ - Едни Спиритичен Форум ?

Писане  komarKo Сря 04 Фев 2009, 08:46

gigatev написа:
....
Марков, щом много пъти си го мислил, защо поне веднъж не си го казал когато беше в България, и когато пишеше добре платените сценарии на "На всеки километър":?
...


Shocked

komarKo

Male
Брой мнения : 3798
Age : 59
Registration date : 12.12.2007

http://www.google.bg/

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty " ЕСФ - Едни Спиритичен Форум ? "

Писане  Admin Сря 04 Фев 2009, 09:03

Нито спиритичен, нито комарджийски, нито реалистичен, нито логичен, нито лаичен ...

Просто един свободен форум, какъвто беше МпФ преди да дойде на власт хунтата на Калчев.
Admin
Admin
Admin

Male
Брой мнения : 838
Location : European Union
Registration date : 10.10.2007

https://rigas.bulgarianforum.net

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Просто един свободен форум....

Писане  komarKo Сря 04 Фев 2009, 09:33

ами, чудесно!

стига дискусиите да се водят между регистрираните живи потребители... Razz


къде зацикля обаче трети ден?

на gigatev не му харесват творбите на един убит писател.

Г.Марков не бил написал истината за социализма.

ок , това е мнението на gigatev.

и почва да спори с мъртвия...

няма ли да е по-добре, gigatev, ако разкажеш твоята истина за социализма, от първо лице, ед.число?

па тогаз да видим, да преценяваме ....

komarKo

Male
Брой мнения : 3798
Age : 59
Registration date : 12.12.2007

http://www.google.bg/

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  Надя Сря 04 Фев 2009, 10:02

Нека и аз да изкажа мнение за цитираната от Гигатев по-горе част от творба на Г.Марков.
Късно е вече да търсим каквито и да било отговори от Г. Марков, но право на анализ на негови произведения, мисля че имаме.
Та "тишината на гората" щяла да се разкъса, представете си, не от детски смях и песни, защото точно детските години са най-щастливите години, а "от кресиливите лозунги, които скандират маршируващите деца с червени връзки".Shocked
По всичко личи, че авторът нито докато е бил в България, нито когато е бил зад граница, не е харесвал лозунгите, манифестациите, червените връзки и това е негово право.
Сигурно по онова време и имало и други като него, които да мислят по този начин, но са си мълчали по различни причини, защото не всеки е имал възможност и желание да напусне Родината. Но писателят явно не е допускал, че в България е имало и все още има и друга група българи, които с носталгия си спомнят за пионерските лагери, за домовете за пионери, та и за манифестациите дори, защото ако някои са ходели на манифестации по принуда, други са манифестирали с радост.
Той не е допускал, че може да засегне тази другата "изостанала" част от българското общество, която не само че няма да приеме критиките към социализма, но и хвалебствените думи за цар Фердинанд, защото по-голямата част от хората помнят предимно минусите от времето на неговото управление. Neutral
Надя
Надя

Female
Брой мнения : 3898
Age : 58
Registration date : 29.11.2007

http://rksmb.hit.bg/

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  gigatev Сря 04 Фев 2009, 10:37

komarKo написа:ами, чудесно!

стига дискусиите да се водят между регистрираните живи потребители... Razz


къде зацикля обаче трети ден?

на gigatev не му харесват творбите на един убит писател.

Г.Марков не бил написал истината за социализма.

ок , това е мнението на gigatev.

и почва да спори с мъртвия...

няма ли да е по-добре, gigatev, ако разкажеш твоята истина за социализма, от първо лице, ед.число?

па тогаз да видим, да преценяваме ....

komarKo,
аз съм регистриран и жив потребител !
Относно спора с мъртъвци :
Древните са казали: "казаното отлита, написаното остава". И още: книгите имат свой самостоятелен живот след смъртта на автора.Ние сме оставили намира костите на Г.Марков, но той не ни оставя намира.
""на gigatev не му харесват творбите на един убит писател"" Напротив, харесват ми (Репортажите). Добре са написани. Само че не са вярни! Силно е пресолил е манджата! Малко хумор, много омраза.
Аз съм ги слушал тези репортажи по радиото (БиБиСи ?) преди много години и тогава ми направиха по-добро впечатление. Но сега, след годините и след опита ми от реалния капитализъм...промених вмението си в доста негативна посока.
Аз разбирам че на демокрацията и е необходим светец, мъченик. Ако Г.Марков не беше загинал така трагично - едва ли книгата му щеше да има такава съдба.

Като всеки, живял при соца, и аз бих могъл да разкажа нещичко.
Но...ще можете ли да го оцените правилно?

gigatev

Брой мнения : 298
Registration date : 26.01.2009

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  komarKo Сря 04 Фев 2009, 10:40

gigatev написа:

....
Като всеки, живял при соца, и аз бих могъл да разкажа нещичко.
Но...ще можете ли да го оцените правилно?


gigatev,

не съм мнителен, ама от постовете ти май се натрапва внушението, че правилните оценки ги правиш само ти... Cool

komarKo

Male
Брой мнения : 3798
Age : 59
Registration date : 12.12.2007

http://www.google.bg/

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  Помощ, граждани! Сря 04 Фев 2009, 10:45

gigatev написа:... Ако Г.Марков не беше загинал така трагично....

зверски убит, именно задето е "пресолил манджата"
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  komarKo Сря 04 Фев 2009, 10:49

gigatev написа:
===
Ние сме оставили намира костите на Г.Марков, но той не ни оставя намира.
===

значи добре си е свършил работата. Cool

komarKo

Male
Брой мнения : 3798
Age : 59
Registration date : 12.12.2007

http://www.google.bg/

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  gigatev Сря 04 Фев 2009, 11:10

komarKo написа:
gigatev написа:
===
Ние сме оставили намира костите на Г.Марков, но той не ни оставя намира.
===

значи добре си е свършил работата. Cool


България дори при най-черните турски издевателства, дори в названието „гяур“ се е съдържало известно зачитане на отделното човешко същество. Целият ни народен епос е ярка демонстрация на зачитане на човека. Прочетете пословици и поговорки и вие ще се убедите колко силно е било развито това демократично и толерантно отношение дори спрямо ненавиждани врагове: „И него майка го е раждала“, „И той душа носи.“ До идването на комунистите на власт ние никога не сме имали масови случаи на жестока експлоатация било на селяни, било на работници, както никога не сме имали капиталистическа класа или работническа класа

Много добре свършена работа ! Rolling Eyes

gigatev

Брой мнения : 298
Registration date : 26.01.2009

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Едно рамо от МпФ ...

Писане  Таки Сря 04 Фев 2009, 11:45

ЖЕНИТЕ И КОМУНИЗМА*
Н. Фролов

Ето, наблюдавам едно цяло поколение жени с побелели коси, прилежно поддържащи бройката на редеещите посетители на събранията на БСП – партия от нов тип, партия капиталистическа. Странни същества, верни до гроб на идеята, независимо че и тогава, и сега те ги лъжеха в очите. И си мисля, че тия партийни амазонки, които като мулета носеха партийната идея за светлото бъдеще, готови да умрат за идеалите си, бяха доста по-различни от жените на партийния каймак. Партийния каймак! Какво знаем, драги читатели, за тия отбрани другарки, жени- енигми, потайни като кадъни в харем? Кой например знае как изглежда съпругата на Тодор Живков или на Леонид Брежнев, на Пеко Таков или на Пенчо Кубадински? Никой нищо не знае, защото никой не можеше да знае. Защо така, ще попитате, толкова грозни ли бяха? Ами бяха. Но дори и да не бяха, те носеха сталински морал, а това значи не на червила и пудри, не на маникюри и педикюри, не на жартиери и черни чорапи, не на кожи, перушини и високи токчета, мода и стил. Отнемете на жената тия неща и ще разберете защо никоя жена от партийния елит не придружаваше мъжа си при официални посещения. Беше ги срам от жените им. Очичките им лъщяха за чужда женска плът, но от жените си се срамуваха.

Днес не е така. Сегашния партиен каймак (партия от нов тип – партия капиталистическа) демонстрира артистичното си бездарие с четка на голи цици – ето, виждате ли колко сме либерални! Ето, виждате ли - всички са свободни да избират своя сексуален живот, ние никого не поучаваме и не морализаторстваме!

Това, читателю, е същото, което прави една змия когато си съблича кожата. И като стана въпрос за морал да видим какво е това комунистически морал и има ли той почва у нас? В една нормална държава обикновено с морал се занимава религията, но в комунистическата държава това право й е отнето. С нея се подиграват и я правят на чучело, купуват владиците й и й казват на кой бог да се кланя. Църквата при комунизма е такава благодатна тема за всеки карикатурист, който не знае как другояче да припечели: рисуваш един мазен поп с лъстиви очички, готов да причести кръгла селска вдовичка, и готово. Но морала, читателю, е оставен в ръцете на комсомол-югендчета, където, освен плам в очите, жените са с противотанкови мутри, къси, здрави и дебели соц-токчета и низки но издръжливи задници. Не че те знаят на какво да учат младите момичета – от тях никой никога не е чул беседи или въведения в познанията за пениси и вагини и тяхното взаимодействие, или ако не това, за забременявания, аборти, болести. Дали е от уста на уста или по друг начин, всеки рано или късно научава как се правят деца. Децата трябва да се раждат в определен брой с партийни постановления, а сексуалния живот на нацията си е на самотек. Така мисли партията, а нацията трябва да следва партията. Една яка жена от Бусманци, кръгла като бъчва, и през ум не й минава за морал докато държи огромния тежък маркуч като конски пенис между краката си докато мие софийските улици. Такива са и всички селски жени. А какви други могат да бъдат след осем часа културизъм на нивата с мотиката – усилия, които и Арнолд Швайценегер не е полагал в подготовката си за Mister Universe, най- развит мъж на вселената.

Милата българска селска жена , на вид ниска, сбита, понасяща и преждевременно остаряла, опечена от слънцето, организирана в звена и бригади и предизвикваща с масовия си ръчен труд удивлението на случайния платен от партията западен журналист, дошъл да засвидетелствува успехите на социалистическото село. «Защо толкова много жени работят на полето без никакъв мъж?» Журналиста не знае че при комунизма мъжете са бригадирите, контрольорите. Точно така, както Херодот е описал тракийките в пети век преди новата ера. След цял ден под слънцето идва време за готвене и за децата, а някъде късно, каталясала, може и едно връткане – не за друго, а за да се смазва машината на живота. Къде в тоя живот тия жени можеха да знаят нещо за пудри, червила, помади, обици, гривни, фризури?

Като свидетелство за триумфа на новата вяра комунистите са се погрижили и за нови песни, например за тракториста и звеноводката. Забележете – тракториста не може да се оноди с нещо по-малко от звеноводка. Да го наречем червена романтика, раждаща видения за знойни селянки търкалящи се в сеното с левент-трактористи на перчема с комсомолска лимба (по съветски стил).

Това е нов морал, определен от триумфа на трудещите се маси. Всяка характеристика започва така: «Произхождам от бедно, но трудолюбиво работническо семейство...». И тежко ти, ако не можеш да започнеш така! Това е бедността като добродетел. Това значи че всяка добре гледана жена е обект на съмнение. На нея не може да се вярва понеже тя е от неработнически произход. С една дума, никоя работническа жена не може да бъде гледана добре. «Който не работи не трябва да яде!» и «Не оставяй никога днешната работа за утре!» - такива били заветите на другаря Димитров. В безмерната си тъпотия обаче, неговите последователи дори и не се усетиха, че човека е от протестантски произход и просто цитира библията. На тая етика са изградени буквално Съединените щати и останалите протестантски страни. Да изтъкваш обаче бедността и труда като върховни добродетели има и мракобеснически оттенък – това е мотото над портала на концлагера Аушвиц: «Arbeit macht frei!» В заградения с телени мрежи комунистически свят паралела изглежда доста близък, тоест тотална подигравка с целия смисъл на човешкото съществуване и най-вече с жената.

Да направим едно не толкова нереалистично сравнение: колко, например, е по-равноправна жената при комунмзма от жената в ислямския свят? Исляма не гледа на жената като на роб на нивата с мотика. Тя е господар в къщата си. Без да намесваме фундаменталистки изсилвания за фереджета и праведност, мюсюлманката в много страни има право да избира светски начин на живот, особено в Турция. Но дори и не светска, под фереджето си тя крие традиционната и подчертано сексуална природа на ислямската жена. По думите на един журналист: «Не се лъжете по външния й вид на монахиня – тя купува най-предпочитаното си долно бельо от «La Senza». Така или иначе, тя върви по своя път на социална еволюция и бавно или бързо се стреми към своето освобождение. Сравнете я сега с жената при комунизма. Това е жената, която един ден в годината празнува своето равноправие. Това е денят, в който тя отива специално на фризьор, тогава в службата й дават букет и й напомнят че е равноправна. Това става винаги с нечистоплътни подмятания, лепкави вицове и похотливи намеци. И това е в общество, където за подутите от бой от мъжете си никога не е имало статистика. Няма и не е имало и за изнасилените, и за курвите обслужващи поколения араби за чифт чорапи или за изпълняващите мръсни задания за ДС. Такива неща в комунизма няма. Така в равноправие и без букети минава и живота на дежурните циганки обслужващи на бързи обороти градския кашишки полк на втора дивизия, 3-та армия. Няма и за секретарките, обслужвали партийния елит и неговите резиденции.

За сексуалния живот на нацията, и особено на жените, комунистите нямат мнение. Или ако използваме Фройд, сексуалния живот на българката е набутан в кучешката къщичка, а нацията е изгладняла за нормален полов живот като руската армия пред Берлин.

Българската жена и днес живее в едно традиционно-грубиянско, доминирано от мъже общество. Тя продължава да е неосъзната политическа сила. Нейните качества като индивид – в личния си живот, в политиката или в бизнеса – могат да проличат само в едно плуралистично общество с демократични закони. Нейния потенциал се крие в нейната организираност, която рано или късно трябва да се задейства, ако тя иска да е истински свободна и да насочва влиянието си по свой избор и за свои интереси – нещо което репресивната природа на тоталитаризма й отне за цели петдесет години.
* Запазих правописа

Някакви коментари?
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  gigatev Сря 04 Фев 2009, 11:59

Помощ, граждани! написа:
gigatev написа:... Ако Г.Марков не беше загинал така трагично....

зверски убит, именно задето е "пресолил манджата"

А дали е убит заради манджата, или за нещо друго???
Ху ноуз! Shocked

gigatev

Брой мнения : 298
Registration date : 26.01.2009

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Едно рамо от МпФ ...

Писане  komarKo Сря 04 Фев 2009, 11:59

рамо за кого? Shocked

и каква е връзката с последните страници? Cool

komarKo

Male
Брой мнения : 3798
Age : 59
Registration date : 12.12.2007

http://www.google.bg/

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty рамо за кого?

Писане  Таки Сря 04 Фев 2009, 12:04

За тематиката.
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  Помощ, граждани! Сря 04 Фев 2009, 12:07

It is believed that the assassination was supported by the technical staff of the KGB and may have involved some senior members of the Bulgarian secret police.

In 1992, General Vladimir Todorov, the former Bulgarian intelligence chief, was sentenced to 16 months in jail for destroying 10 volumes of material relating to Markov's death.

A second person suspected of destroying documents committed suicide, while a Bulgarian spy who was believed to be involved in the assassination died in a car accident.

Markov was an acclaimed novelist and playwright in Bulgaria prior to his defection to the West in 1969.

He was particularly known for his harsh criticism of the autocratic rule of the then communist leader, Todor Zhivkov, and his broadcasts were seen as providing inspiration to the dissident movement in Bulgaria.
http://news.bbc.co.uk/2/hi/uk_news/2636459.stm
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Рамо

Писане  komarKo Сря 04 Фев 2009, 12:17

Таки написа:За тематиката.

абе, тя, тематиката е от ясна по-ясна...


ако gigatev можеше да ни напише някой спомен как през 1962 в пионерски дискусионен кръжок е обсъждал социализма и зверствата на комунизма с негови опоненти,

сигурно щеше да има някакъв смисъл да се спори...

Razz

komarKo

Male
Брой мнения : 3798
Age : 59
Registration date : 12.12.2007

http://www.google.bg/

Върнете се в началото Go down

Зверствата на комунизма - Page 4 Empty Re: Зверствата на комунизма

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 4 от 11 Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9, 10, 11  Next

Върнете се в началото

- Similar topics

 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите