Е Д И Н   С В О Б О Д Е Н   Ф О Р У М
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

ДСБ

+18
chocho
Realistka
gigatev
jovina
(Бай Вълко)
Робърт Боев
pheras
Надя
HEXE
blueskies
Apostola na Svobodata
Таки
Лаик
marapepelia6ka
Boabab
nikiforov
komarKo
(Стоян Христов)
22 posters

Страница 6 от 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Realistka Нед 16 Авг 2009, 09:00

Робърт Боев написа:Добре, от всичко това разбрах, че предпочиташ да продължава турското робство, отколкото да живееш в една държава с определена национална идентичност. Защото допускаш, че тази държава е в сферата на влияние на Русия.
Не знам какво да отговоря на това.
Предпочитам да замълча.
Беше интересно да се разговаря с тебе.

За това дали желая турско робство за страната ми и дума не може да става. Друг е въпросът дали Освобождението ни от руснаците е направено безкористно. но това е друг разговор.

Все пак ще ти напомня думите на Антим I, които той казва на руския представител у нас по това време:

"Вярно е, че вие ни освободихте от турците, но кой ще ни освободи от вас"

Ето това е важният въпрос за България и до днес.
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  pheras Нед 16 Авг 2009, 14:58

.


Последната промяна е направена от pheras на Чет 30 Май 2013, 03:14; мнението е било променяно общо 1 път

pheras

Брой мнения : 419
Registration date : 05.01.2009

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Realistka Нед 16 Авг 2009, 15:09

pheras написа:
Realistka написа:

За това дали желая турско робство за страната ми и дума не може да става. Друг е въпросът дали Освобождението ни от руснаците е направено безкористно. но това е друг разговор.

Все пак ще ти напомня думите на Антим I, които той казва на руския представител у нас по това време:

"Вярно е, че вие ни освободихте от турците, но кой ще ни освободи от вас"


Ето това е важният въпрос за България и до днес.

Не, не това е важният за България въпрос днес, Реалистка.

20 години безспирни опити да се покаже, че това бил важният въпрос за България днес, показаха съвсем ясно, че съвсем други са важните въпроси днес. Важни е въпросът хората да имат добър живот, приличини доходи, образование, работа и т.н., и т.н.

Не виждам какво общо има дискусията за Баташкото клане с Русия Shocked
Няма и нищо общо не може да има. За това дали Освобождението е безкористно или не, не е ставало дума тук. А и големите държави нито в миналото, нито днес мислят безкористно. Просто това не е елемент от политиката. Важното е, че се е случило.

Понеже си почитател на Чърчил, безкористно ли е била бележката с процентите, по силата на която сме се озовали в съветската зона на влияние, Реалистка?

Освен това да твърдиш, че Югославия е била руска или съветска сфера на влияние, е нелепо. Тази русофобия не е нито интелигентна, нито убеждаваща. Стига вече с тези (пълни) глупости!
Pheras,
разговорът възникна по повод статията на Любослава Русева за Баташкото клане е въпрос отправен от Боев към мен да си кажа мнението.
Така, че връщането към миналото не е нито моя инициатива нито мое желание да акцентирам върху определени събития.....
Ти си, който изместваш акцента
А аз съм писала това, което смятам за важно... моята представа за нещата от живота ни...
Всички тези призиви да забравим миналото съм ги слушала от хора, които са гузни със своето или на близките си минало. Аз не съм.
Разбирам те. Ще кажа две-три изречения в коловоза, който ти определи...
Това, което ти наричаш глупост са реалности от живия живот, който е живян от много хора не по тяхно желание, а по силата на обстоятелствата.

Разбира се, че много хора искат да се забравят 45-те години съветско доминиране в половин Европа. Особено нашите комунисти, които "поемат вината с мезе"...вместо да има покаяние и искане на извинение...
Дали Чърчил е виновен за нашите беди?!
В известен смисъл - Да!
Но той е бил поставен при обстоятелства, при които трябвало да направи определен избор и този избор е бил не в наша полза. Затова пък е бил в полза на други страни...

Къде е Чърчил къде е Баташкото клане...но карай да върви! Лаф да става...
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  pheras Нед 16 Авг 2009, 20:40

.


Последната промяна е направена от pheras на Чет 30 Май 2013, 03:13; мнението е било променяно общо 1 път

pheras

Брой мнения : 419
Registration date : 05.01.2009

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Realistka Нед 16 Авг 2009, 21:52

pheras написа:Realistka,

Точно така - къде е проблемът. Очевидно е, че Чърчил няма връзка с Баташкото клане. Няма връзка и между Русия и Баташкото клане, не мислиш ли? Някак си опитите с един пенкилер (в случая Русия) да се обясняват като с магическа пръчка всички неясноти от миналото ни, е обречен на тежък провал.

Впрочем Rhino е написал едно интересно мнение във форума на Медиапул:

Батак не трябва да бъде превръщан в батак от боклуци, за да стане удобен параван. Батак е ден на ужаса, на едно безподобно по зверството си клане, потресло навремето цивилизования свят. В този ден трябва просто да помълчим и да си спомним за този ужас, за да не се повтаря той никога. И - отчасти - ден на срам, защото зверствата, макар и организирани от османската власт, са извършени от наши сънародници, заслепени от религиозен фанатизъм. Срамът е неотделим от ужаса, защото нищо в живота не е черно и бяло. И в нацистките концлагери сред най-ревностните надзиратели е имало хора от еврейска националност - за това свидетелства и забраненият роман на Гросман "Живот и съдба", наскоро появил се и на български.

Прочетох статията на Любослава Русева с интерес. Изводите, които си направих за нейните послания са няколко и ми се виждат съвсем ясни:

- Нека не правим национална митология от трагедиите в нашата история;

Наистина, мисля, че още Херодот е забелязал у траките, че населението по нашите ширини с радост посрещало смъртта, а с плач раждането. Има някакъв отблъскващ елемент в смъртта на Балканите и съпътстващите я лицемерни ритуали.

- Не може националната идентичност да се гради върху омразата;

Няма как нацията да бъде жизнена и да гради ако стълбовете на нейната национална идентичност са омразата, дори към хората, наследници на убивалите и клали българския народ във време на робство. Идентичността навсякъде се гради върху това, с което си допринесъл - "и ний сме дали нещо на света".

- Баташкото клане е дело на българи и е повод за срам;

Не съм съгласен с тази доста едностранчиво поднесена теза. Баташкото клане е дело на българи-мохамедани, съвсем умишлено подбудени и заплатени за това от османските власти. Османската империя, а не Ахмед ага Барутанлията, е палачът в Батак.
Няма от какво да се срамуваме в Батак. Да се срамуват тези, които са поръчители на злодеянието. На него и на много други такива из целия Балкански полуостров. Ние не можем да се срамуваме от това, че българи-християни са избити от измекярите на падишаха. Поклон пред жертвата на тези невинни хора и нека всички знаят на какви зверста е била готова и способна османската власт, за да защити държавността си.

В обществото трябва да има свободна дискусия за нашата история. Очевидно е, че мнението на Любослава Русева по различни причини не се харесва на по-голямата част от хората. Няма нищо лошо в това, защото то не може да е а приори правилно. Същевременно не може по да се оспорва нейното право да пише и защитава мнението си.

Аз лично предполагам, че една голяма част от хората, които грубо и просташки се нахвърлят върху нея, всъщност са афектирани от политическото присъствие на ДПС. Мафиотско-олигархичната политика на ДПС, поставена често в услуга на една съседна държава и против националния интерес, до такава степен е създала непоносимост в обществото, че то съзира (без основание) в такива статии опит да се заличи националната памет на българина и да се замени с нещо, което му се вижда неясно и неопределимо. Разбира се, простите обяснения и отговори тип "черно" и "бяло" са винаги предпочитани. Те не предполагат собствена мисъл, а са бягство от свободата.

Това мисля аз за статията на Любослава Русева, Реалистке. Дай сега да видим какво мислиш ти, а не какво казал екзарх Антим по въпроса за Русия и русофилството.
pheras,

споменатият роман "Жизнь и судьба" на Василий Гроссман съм го чела 1990 г. , когато той беше включен в едно 14-томно приложение на списание "Дружба народов", за което тогава бяхме абонирани. Така че, ако за някои той е нов, за мен не е...
А за да получиш цялостно впечатление за мнението ми бих те помолила да прочетеш целия ни диалог с Боев. Аз там цитирам мнението на Стефан Стамболов, изказано около десетина години след Освобождението, като пример за толерантност...Този цитат според мен е изключително ценен, защото си мисля, че малко българи знаят за него. Аз съм го взела от една също рядка книга. Това е двутомник от Димитър Маринов "Стефан Стамболов и новейшата ни история" , която е лечатана 1909 г. Тя беше толкова рядко издание, че ние (нашето семейство имам предвид) преди 10-ти ноември сме я чели на циклостил. Тя не е печатана официално никога чак до 1992 г. когато излиза в тираж от 8 000 бройки. От това издание е книгата у нас.
Това са неща, които е важно да се знаят. Както е важно да се знае, че присъствието на Русия десетилетия наред е било съществено и определящо за съдбата ни като нация...
Така че моля те да прочетеш диалога ни с Боев и да не се налага да повтарям казани от мен неща.
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  pheras Нед 16 Авг 2009, 22:08

.


Последната промяна е направена от pheras на Чет 30 Май 2013, 03:13; мнението е било променяно общо 1 път

pheras

Брой мнения : 419
Registration date : 05.01.2009

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Таки Нед 16 Авг 2009, 22:18

И аз не мога да видя изписана ясно "руската връзка" в Баташкото клане. Но мога да допусна една неизказана. Може би внушението е, че Русия е предизвикала, по един или друг начин, събитията, довели до Батак, за да се възползва впоследствие пъклено от тях ? ?
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Realistka Нед 16 Авг 2009, 22:25

pheras написа:Realistka,

След преглед на цялата дискусия, стигнах пак до извода, че става дума единствено за коментар в дискусията за статията на Любослава Русева за Баташкото клане (по-скоро за съвременните му политически последици).
Не става дума за Стамболов, Русия и Димитър Маринов, и е доста трудно тази иначе интересна тема да се свърже със статията.

Можеше да кажеш: "Не искам и не съм длъжна да коментирам".
Другото е доста странно увъртане, каквато и да е причината. За мен поне е неясна.

pheras,
това не е ли по подразбиране, че аз не съм длъжна да отговарям на всички въпроси, които ми се задават?!

А представи си, на мен през ума ми не минава, че мога да те питам защо ти изглеждам така, а не иначе...

Аз казвам това, което мисля във връзка със статията. Какви асоциации възникват у теб във връзка с моя отговор си е твоя работа, наистина...
Мисли си каквото искаш...
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Realistka Нед 16 Авг 2009, 22:28

Таки написа:И аз не мога да видя изписана ясно "руската връзка" в Баташкото клане. Но мога да допусна една неизказана. Може би внушението е, че Русия е предизвикала, по един или друг начин, събитията, довели до Батак, за да се възползва впоследствие пъклено от тях ? ?

Да живее Русия, във всичките й проявления!
Обичам руския народ и рускините в часност... Laughing жалко, че те са лоши домакини... Wink
Руснаците също са прекрасни Laughing , но жалко че те пък си попийват без мярка...
Това надявам се те задоволява Laughing
Ты меня уважаеш?! Laughing
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  pheras Нед 16 Авг 2009, 22:34

.


Последната промяна е направена от pheras на Чет 30 Май 2013, 03:13; мнението е било променяно общо 1 път

pheras

Брой мнения : 419
Registration date : 05.01.2009

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Realistka Нед 16 Авг 2009, 22:40

pheras написа:Realistka,

Трудно ми е чисто логически да изтълкувам последния ти постинг.

За да приключа този безмислен опит за дискусия, ще кажа само едно:

С еднаквата реакция на всяка една различна тема по един и същ начин - Стамболов, Русия, Чърчил, Стамболов, Русия - профанираш доста интересни и важни теми. Защо го правиш, не ми е ясно.

P.S. Сега виждам последния ти постинг. Мисля, че доста си се поизложила. По-добре ще е да се прекрати дискусията. Утре сутрин ще се срамуваш от това, което си написала, така че изтриването му не е съвсем лоша идея.

Аз не мога да разбера какво се иска от мен.
Вероятно очакванията ви са твърде високи и аз не мога да отговоря на подобни очаквания...поради което силно вие сте разочаровани от моите отговори..
Защо да се излагам.?!
Става ми смешно и затова отговарям така...Всеки е започнал да се бори с някаква моя русофобия...ама много е смешно.
Кво искате? Да плача ли?!
Realistka
Realistka

Female
Брой мнения : 1193
Registration date : 25.12.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Робърт Боев Пет 21 Авг 2009, 03:11

...


Последната промяна е направена от Робърт Боев на Пон 14 Яну 2013, 21:04; мнението е било променяно общо 1 път

Робърт Боев

Male
Брой мнения : 761
Location : New York, USA
Registration date : 14.01.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Робърт Боев Съб 05 Сеп 2009, 04:19

...


Последната промяна е направена от Робърт Боев на Пон 14 Яну 2013, 21:04; мнението е било променяно общо 1 път

Робърт Боев

Male
Брой мнения : 761
Location : New York, USA
Registration date : 14.01.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Робърт Боев Нед 06 Сеп 2009, 01:06

...


Последната промяна е направена от Робърт Боев на Пон 14 Яну 2013, 21:05; мнението е било променяно общо 1 път

Робърт Боев

Male
Брой мнения : 761
Location : New York, USA
Registration date : 14.01.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Робърт Боев Нед 13 Сеп 2009, 23:30

...


Последната промяна е направена от Робърт Боев на Пон 14 Яну 2013, 21:07; мнението е било променяно общо 1 път

Робърт Боев

Male
Брой мнения : 761
Location : New York, USA
Registration date : 14.01.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Boabab Пон 14 Сеп 2009, 01:52

Аз пък ще ви обадя, че синовете ни, независимо гейове или пичкари Very Happy , ще са нещо само и единствено ако поискат и се опитат да променят страната на бащите си. Иначе, независимо какви, са си честа проба педерасти.
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Робърт Боев Пон 14 Сеп 2009, 16:06

...


Последната промяна е направена от Робърт Боев на Пон 14 Яну 2013, 21:08; мнението е било променяно общо 1 път

Робърт Боев

Male
Брой мнения : 761
Location : New York, USA
Registration date : 14.01.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Boabab Пон 14 Сеп 2009, 21:16

Боев, ти на мен не ги разправях тия. Прочето още веднъж внимателно какво съм ти казал...Това, че някои ще изберат да са даца на света е хубаво, сигурно и моят Стефчо ще го направи, но си е безсилие и .....
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Таки Пон 14 Сеп 2009, 21:23

Както идеологически, така и емоционално аз съм на страната на Боабаб. Светът ни не е никак идеален и е много хубаво да виждаме млади хора, които искат да го променят към по-доброто. Ако подобни хора изчезнат, регресът ще настъпи с 'математическа точност'. Защо? Защото дори съхраняването на досега постигнатото изисква гражданска активност и съвсем не е саморазбиращо се.
Таки
Таки

Male
Брой мнения : 15728
Age : 78
Location : Athens
Registration date : 01.01.2008

http://www.ipta.demokritos.gr/erl/special/special.html

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Помощ, граждани! Пон 14 Сеп 2009, 21:51

всъщност трябва да си дълбоко дерайлирал за да говориш за морал и да си едновременно "десен", преводач на президента Първанов, да пишеш денонощно простии по адрес на кого ли не в един форум, от който си прогонил всичко читаво


и аз приемам, че "експериментът" е успешен, без дори да знам нещо по въпроса

затова аз съм на страната и а Боабаб, и на Боев

защото алтернативата е непоносимо зле..

Cool
Помощ, граждани!
Помощ, граждани!

Брой мнения : 2675
Age : 45
Registration date : 21.01.2008

http://victoravramov.wordpress.com/

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  chocho Пон 14 Сеп 2009, 22:02

Помощ, граждани! написа:всъщност трябва да си дълбоко дерайлирал за да говориш за морал и да си едновременно "десен", преводач на президента Първанов, да пишеш денонощно простии по адрес на кого ли не в един форум, от който си прогонил всичко читаво


и аз приемам, че "експериментът" е успешен, без дори да знам нещо по въпроса

затова аз съм на страната и а Боабаб, и на Боев

защото алтернативата е непоносимо зле..

Cool


... всъщност един нещастен глупак, Викторе, нищо повече...

chocho

Male
Брой мнения : 3595
Age : 55
Registration date : 07.11.2007

http://www.mocho.com

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Boabab Пон 14 Сеп 2009, 22:19

Лоши сте. Дайте кураж на човека а попромени Гоци...Обратното ще бъде лошо. Very Happy
Boabab
Boabab

Male
Брой мнения : 3974
Age : 67
Registration date : 19.11.2007

http://boabab.forumotion.com/index.htm

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Робърт Боев Пон 14 Сеп 2009, 23:31

...


Последната промяна е направена от Робърт Боев на Пон 14 Яну 2013, 21:08; мнението е било променяно общо 1 път

Робърт Боев

Male
Брой мнения : 761
Location : New York, USA
Registration date : 14.01.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Робърт Боев Вто 15 Сеп 2009, 04:04

...


Последната промяна е направена от Робърт Боев на Пон 14 Яну 2013, 21:08; мнението е било променяно общо 1 път

Робърт Боев

Male
Брой мнения : 761
Location : New York, USA
Registration date : 14.01.2008

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  nikiforov Вто 15 Сеп 2009, 12:49

да се "чете " буквално изразът който е употребил Боев, е комплексарщина -
разбира се ,че когато се адаптираш към общество, още повече РАЗЛИЧНО от това , което познаваш си задължен " да можеш да се адаптираш във всяка една среда, и да извлечеш максималното за себе си."- като култура , взаимоотношения , начин на мислене и т.н
да твърдиш ,че това е само финикийската част от извличането , показва какъв човек си всъшност !
nikiforov
nikiforov

Male
Брой мнения : 3858
Age : 74
Registration date : 13.10.2007

http://www.snikiforov.com

Върнете се в началото Go down

ДСБ - Page 6 Empty Re: ДСБ

Писане  Sponsored content


Sponsored content


Върнете се в началото Go down

Страница 6 от 9 Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

Върнете се в началото


 
Права за този форум:
Не Можете да отговаряте на темите